Handel i konsumpcja

Allegro już w WIG20

Indeks blue chips w czwartek przed południem traci 1 proc. Największy obrót notowany jest na akcjach poniedziałkowego debiutanta.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

WIG20 przed godz. 10 wynosi 1652 pkt, co oznacza około 1-proc. spadek w stosunku do wczorajszego zamknięcia. W trakcie pierwszych 30 minut czwartkowej sesji obrót na WIG20 wyniósł 160 mln zł. Największa część, bo aż 70 mln zł, przypada na Allegro. Na kolejnych miejscach są Play, Dino, a dalej CD Projekt.

Na początku sesji na plusie w WIG20 były  Dino oraz Allegro. W przypadku tej pierwszej firmy kurs rósł o ponad 2 proc. do 222 zł, z kolei Allegro zyskiwało 0,5 proc. do 76,3 zł. To pierwszy dzień notowań Allegro w WIG20. Poniedziałkowy debiutant wypchnął z indeksu blue chips spółkę mBank, która dziś rano traci ponad 3 proc. (a z WIG30 Energę).

Przy aktualnej cenie akcji kapitalizacja Allegro wynosi 78 mld zł. To daje handlowej spółce zdecydowane, pierwsze miejsce w zestawieniu krajowych firm o największej kapitalizacji. Drugi jest CD Projekt warty aktualnie niespełna 37 mld zł.

IPO Allegro było największą ofertą w historii polskiego rynku kapitałowego. Jej wartość wyniosła 9,2 mld zł. Gros akcji trafiło do zagranicznych funduszy. Zapisy na akcje w transzy inwestorów indywidualnych zredukowano o niemal 85 proc. Na otwarciu poniedziałkowej sesji akcje Allegro wyceniono na 65 zł, a na finiszu notowań na 70 zł. We wtorek kurs dalej rósł, a w środę na koniec sesji stracił 5 proc. Aktualnie spółka jest wyceniana o 77 proc. wyżej niż w IPO.

Allegro pozyskało netto około 900 mln zł. Wczoraj na rynek trafiła informacja o tym, że grupa dokonała refinansowania zadłużenia i zmniejszyła zadłużenie o 0,65 mld zł do 5,5 mld zł. Refinansowanie obejmuje kredyt na 5,5 mld zł (WIBOR + 2,25 proc.) oraz wielowalutowy kredyt odnawialny na 0,5 mld zł (EURIBOR/LIBOR+ 1,8 proc.).

„Koszty finansowe związane z refinansowaniem zadłużenia wyniosły łącznie około 170 mln zł (niezamortyzowane koszty zaciągnięcia poprzednich kredytów w kwocie 144 mln zł oraz dodatkowa opłata gotówkowa tytułem wcześniejszej spłaty kredytu w kwocie 26 mln zł) i obciążą wyniki 3Q'20" – czytamy w poranny biuletynie Trigon DM. Terminem zapadalności nowych kredytów jest październik 2025 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.