Handel i konsumpcja

Spółki coraz chętniej stawiają na rozwój e-handlu

Kryzys wywołany pandemią Covid-19 i związane z nią ograniczenia zmieniły zwyczaje zakupowe konsumentów, którzy przerzucili się do internetu. Czy spółki z tego korzystają?
Foto: Flickr

Pandemia sprawiła, że spółki coraz chętniej szukają swojej szansy w rozwoju e-handlu. Dla niektórych branż rozwój tego kanału sprzedaży jest wręcz koniecznością, by dalej zwiększać przychody. – Z uwagi na zmianę nawyków konsumentów, jak również przedsiębiorstw, oraz prawdopodobną drugą falę pandemii, jesienią rozbudowa e-commerce może okazać się dobrym pomysłem dla większości branż i spółek. Wstrzymywanie się z takimi projektami może spółki dużo kosztować w przyszłości, co pokazały wiosenne miesiące – wyjaśnia Kamil Hajdamowicz, zarządzający w Vienna Life TU na Życie. – Wygrane są tu spółki, które były już obecne w tym kanale, a wiosenne wydarzenia były tylko impulsem do intensyfikacji prac. Warto pamiętać, że budowa efektywnego kanału sprzedaży internetowej również wymaga dużej ilości inwestycji w logistykę, system, rozbudowę procesów. Dla części spółek może być to sporą barierą, chociaż zawsze jest to bardziej efektywne kosztowo w dłuższym terminie niż rozbudowa lub w niektórych przypadkach utrzymywanie kanałów stacjonarnych – dodaje.

Handel przechodzi do sieci

Przejściowe ograniczenie funkcjonowania części sklepów stacjonarnych w okresie pandemii skłoniły detalistów do rozwoju alternatywnych kanałów sprzedaży w celu dostosowania się do nowych warunków i zwyczajów zakupowych klientów. E-handel zyskał na znaczeniu zwłaszcza wśród spółek handlujących odzieżą i obuwiem. – W przypadku tego kryzysu wygranymi są podmioty, które albo były na niego najlepiej przygotowane, inwestując w rozwój sprzedaży online jeszcze przed wybuchem pandemii, albo bardzo mocno przyspieszyły z inwestycjami już w czasie jej trwania. Zazwyczaj jest tak, że duże podmioty lepiej sobie radzą, ponieważ posiadają większe zasoby i możliwości na przeprowadzenie takich zmian. W dzisiejszych czasach nie wystarczy prowadzić sklep internetowy, ale trzeba sprostać wysokim standardom rynkowym, czyli oferować bezpłatną wysyłkę i zwrot towaru, sprawną logistykę i omnikanałowość – wskazuje Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.