Handel i konsumpcja

Skokowy wzrost wyników Dadelo

Dadelo, spółka internetowa specjalizująca się w sprzedaży rowerów, części i akcesoriów oraz odzieży rowerowej, należąca do Grupy Oponeo.pl, ma za sobą bardzo udany rok.
Foto: materiały prasowe

W pandemii sprzedaż rowerów wyraźnie przyspieszyła, co było efektem wzrostu ich znaczenia jako środka transportu i zmiany zwyczajów zakupowych konsumentów, którzy postawili na zakupy online.

W 2020 roku Dadelo wypracowało 4,5 mln zł zysku netto wobec 140 tys. zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny zwiększył się do 5,67 mln zł z 275 tys. zł zysku rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży i wyniosły ponad 64,5 mln zł i były o 93 proc. wyższe niż w 2019 r.

Wszystkie oferowane przez Dadelo kategorie produktów odnotowały bardzo dynamiczne wzrosty w porównaniu do roku poprzedniego. Najbardziej rozwijała się sprzedaż rowerów ze wzrostem 178 proc., odzieży rowerowej (169 proc.) i akcesoriów (103 proc.).

- Pandemia zmieniła w sposób trwały zwyczaje zakupowe. Rosnąca stopniowo siła kanału e-commerce w ubiegłym roku przekonała do siebie zdecydowanie większą liczbę Polaków – podkreśla Ryszard Zawieruszyński, prezes Dadelo.

Z szacunków firmy wynika, że w skali całej branży zostało kupionych o ponad 30 proc. więcej rowerów niż roku ubiegłym. -W zawiązku z tym, że globalna produkcja była na niezmienionym poziomie, znacząco (o ok. 50-60 proc.) zmniejszył się zapas produktów zarówno w kanale detalicznym i dystrybucyjnym. Jednocześnie problemy związane z pandemią wydłużyły kilkukrotnie planowane czasy dostaw produktów – wyjaśnia.

Zwraca uwagę, że głównym obszarem zaopatrywania branży rowerowej w podzespoły i produkty są kraje dalekiego wschodu, a tzw. „lead time" wynoszący dotychczas 3 - 6 miesięcy w chwili obecnej wydłużył się do 12, a w niektórych przypadkach nawet do 24 miesięcy. - Pojawiają się w związku z tym znaczące braki w dostępności produktów. W naszym odczuciu ta sytuacja może mieć negatywny wpływ na mniejsze podmioty działające na rynku w obszarze retailu, dystrybucji i produkcji, które nie planują swojej działalności w dłuższej perspektywie czasowej - uważa.

Dadelo zamierza wyjść ze sprzedażą poza rynek e-commerce. - Planujemy rozwój sieci sklepów stacjonarnych w dużych miastach, realizując tym samym model omnichannelowy. Rozpoczęliśmy już pracę nad pierwszym, nowoczesnym showroomem, który będzie znajdował się w rodzimej nam Bydgoszczy – informuje Zawieruszyński.

Biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się rynek rowerowy, jak i przewidywany wzrost

udziału e-commerce w ich sprzedaży w 2021 roku celem Dadelo jest dalsze zwiększanie udziału w rynku internetowej sprzedaży.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.