Handel i konsumpcja

CCC: umowa z inwestorem dla eobuwia w tym kwartale

Polkowicka grupa, jak wiele firm w tym roku, szykuje się do rozmów z bankami. Zdaniem zarządu będą one łatwiejsze, jeśli sprzeda większy pakiet udziałów internetowej spółki eobuwie.pl.

Marcin Czyczerski, prezes CCC, mówi, że zainteresowanie inwestorów spółką eobuwie.pl jest bardzo duże.

Foto: materiały prasowe

Polkowicka grupa CCC przygotowuje się do refinansowania zadłużenia. To dlatego nie tylko rozważa sprzedaż nowych udziałów eobuwia.pl inwestorowi, ale nie wyklucza również zbycia pakietu dotychczasowych walorów.

Inwestorzy negocjują

Pozyskanie inwestora dla obuwniczo-odzieżowej grupy e-commerce eobuwie, kontrolowanej przez CCC, to obecnie jedna z najważniejszych spraw dla polkowickiej firmy obuwniczej założonej przez Dariusza Miłka.

We wtorek w nocy przy okazji publikacji wstępnych danych finansowych za ostatni kwartał 2020 r. CCC poinformowało natomiast, że w tym kwartale chce uzgodnić z inwestorem warunki umowy.

– Zainteresowanie eobuwiem jest adekwatne do wzrostu wyników tej spółki, czyli bardzo duże. Prowadzimy analizy i spodziewamy się zamknięcia rozmów w I kwartale – mówił Marcin Czyczerski, prezes CCC. Nie chciał udzielać bardziej szczegółowych informacji, np. z iloma inwestorami rozmawia zarząd i jaki jest ich charakter.

Co ciekawe, firma zmieniła zdanie i rozważa teraz także sprzedaż części istniejących udziałów w eobuwiu. – W kwietniu mamy refinansowanie bankowe. Sprzedaż części udziałów eobuwia mogłaby nam w nim pomóc – tłumaczył Karol Półtorak, wiceprezes CCC. – Inwestorzy są zainteresowani objęciem większego pakietu niż pula, na którą byliśmy przygotowani – dodał.

Foto: GG Parkiet

Według szacunków zarządu CCC w IV kwartale 2020 r. grupa eobuwie (prowadzi e-sklepy eobuwie.pl i Modivo.pl oraz sieć sklepów stacjonarnych) odnotowała 721 mln zł przychodów, o 61 proc. więcej niż przed rokiem, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł 76 mln zł, co oznacza poprawę o 230 proc. rok do roku. Marża EBITDA wyniosła 10,5 proc., o 5,3 pkt proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2019 r. Krajami, gdzie przychody eobuwia rosły najszybciej, były w tym czasie Niemcy, Grecja i Włochy.

W całym 2020 r. eobuwie odnotowało 2,2 mld zł przychodów, o 52 proc. więcej niż w 2019 r., i miało ok. 200 mln zł EBITDA (marża 9 proc.). Odzieżowe Modivo odpowiadało za prawie 11 proc. przychodu spółki.

Utrzymać tempo

Dariusz Miłek uważa, że w 2021 r. eobuwie może utrzymać tempo poprawy wyników. – Mamy ambitne cele, wśród nich plan przyrostu na podobnym poziomie co w 2020 r. i rozwinięcie Modivo – powiedział.

Zarząd CCC nie zdradził, jakie są założenia dla e-commerce jako całości na kolejny rok. W IV kwartale internetowy handel stanowił 52 proc. obrotu grupy.

Miłek sygnalizował, że grupa coraz większą część sprzedaży chce przenosić do internetu, jednocześnie ograniczając powierzchnię sklepów. Nowy pomysł na nie to sieć sklepów off-price (outlety z przecenionymi modelami nowych kolekcji różnych marek). Pierwszy ma ruszyć wiosną.

Według naszych szacunków po 12 miesiącach ub.r. przychody CCC wyniosły 5,26 mld zł i były niższe rok do roku o ok. 10 proc., a strata operacyjna wynosiła 526 mln zł. W grudniu grupa prowadziła 1060 sklepów, o trzy mniej niż przed rokiem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.