Gra giełdowa

Jak inwestować, by walczyć o najwyższe laury w Parkiet Challenge?

Chcąc osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu, czasami warto postawić wszystko na jedną kartę. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim wirtualnych pieniędzy. W normalnych warunkach liczy się dywersyfikacja.
Foto: parkiet.com

W poniedziałek oficjalnie rozpoczyna się gra giełdowa Parkiet Challenge. Na zwycięzcę czeka 15 tys. zł, a łączna pula nagród wynosi 30 tys. zł. Jaką taktykę przyjąć, by bić się o najwyższe laury?

Gra to nie życie

Naczelną zasadą inwestowania jest dywersyfikacja. Jak jednak podkreślają eksperci konkursu, inwestycje rządzą się swoimi prawami. – Konkursy inwestycyjne mają to do siebie, że wszystkie klasyczne zasady, które sprawdzają się w tradingu, należy traktować niemal dokładnie odwrotnie. Podejmować wysokie ryzyko, szukać akcji z bardzo dużą i gwałtowną zmiennością, czasami stawiać wszystko na jedną kartę. Dywersyfikacja nie będzie w tym przypadku korzystna – mówi Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ. Podobnego zdania jest Rafał Sadoch, analityk BM mBanku.

– Gdy obracamy realnymi środkami, dywersyfikacja powinna być kluczową zasadą portfela każdego inwestora, bowiem zapewnia większe bezpieczeństwo. Ale w sytuacji, gdy kierujemy się wygraną w konkursie, koniecznym może być nieco większe ryzyko. Osiągnięcie nawet wyższej od przeciętnej stopy zwrotu może nie wystarczyć do zajęcia czołowej pozycji – wskazuje Sadoch.

Kluczowy dobór spółek

Uczestnicy Parkiet Challenge otrzymują wirtualne 15 tys. zł. Jak je skutecznie pomnożyć?

– Najważniejsza jest skuteczna selekcja, tj. dobór konkretnych spółek do portfela, które uznajemy za najlepsze w danym otoczeniu biznesowym, ekonomicznym itd. – podkreśla Michał Ficenes, zarządzający w Skarbcu TFI. Co to oznacza? Jak podkreśla Ficenes, warto skupić się przede wszystkim na biznesach, które kreują wartość dla akcjonariuszy, o łatwo skalowalnym modelu biznesu oraz biznesach prywatnych bądź z niewielkim udziałem Skarbu Państwa. – Chcę zwrócić szczególną uwagę na kreowanie wartości dla akcjonariuszy. Jest to ważna cecha spółek, ponieważ od niej zależą długoterminowe kursy akcji. Firm, które kreują wspomnianą wartość, jest dużo mniej, niż nam się powszechnie wydaje. Wartość dla akcjonariuszy kreowana jest poprzez ponadprzeciętny wzrost biznesu (wzrost przychodów) oraz wyższy od kosztu kapitału ROIC, czyli rentowności z zainwestowanego kapitału. Zasada jest prosta, im wyższa rentowność i im szybszy wzrost przychodów, tym więcej wartości spółka wypracowuje dla akcjonariuszy – podkreśla zarządzający w Skarbcu TFI.

W tej edycji Parkiet Challenge uczestnicy mogą inwestować w spółki z WIG20 oraz mWIG40. Na które z nich warto stawiać?

– Z historycznego punktu widzenia, gdy porównamy notowania WIG20 i mWIG40, to te ostatnie radziły sobie nieco lepiej i dlatego raczej bezpieczniej tam szukać szans na zyskowne transakcje. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, jak CD Projekt, które od dłuższego czasu pozostają w trendzie wzrostowym i nie zmieniła tego nawet pandemia koronawirusa – mówi Rafał Sadoch.

– Producenci gier, firmy biomedyczne, farmaceutyczne skupiają na sobie uwagę. Inwestorzy szukają nowych „grzanek". Mamy jedną z ciekawszych faz hossy, gdzie bardzo łatwo o euforię. Ktoś, kto rozpozna i wyczuje, jaka firma stanie się modna wśród inwestorów i odpowiednio szybko zajmie pozycję, ma szansę na dobry ruch dzięki zaledwie kilku sesjom – podkreśla z kolei Zalewski.

Od środy na kanale YouTube „Parkiet TV" będą pojawiać się webinary edukacyjne, którymi chcemy wesprzeć uczestników Parkiet Challenge. Pierwszy odcinek poświęcony jest podstawom analizy technicznej (AT), a temat przybliża Sobiesław Kozłowski, ekspert Noble Securities. W materiale omawiane są podstawy AT, które wystarczą, by wstępnie ocenić sytuację rynkową na podstawie przebiegu notowań. Webinar porusza kilka kluczowych aspektów. Pierwszy to podstawowe rodzaje wykresów – liniowe i świecowe. Ekspert tłumaczy różnice między nimi, sposób interpretacji i wykorzystanie w praktyce. Drugi dotyczy korzystania z różnych interwałów czasowych – dziennego, tygodniowego i miesięcznego. Podpowiadamy, dlaczego warto patrzeć na rynek z różnych perspektyw, by właściwie ocenić fazę, w jakiej się znajduje. Trzeci aspekt to popularne wskaźniki, z których Sobiesław Kozłowski na co dzień korzysta. Mowa m.in. o oscylatorze stochastycznym i RSI, i ich właściwej interpretacji. Na koniec ekspert przybliża dwie podstawowe strategie inwestycyjne bazujące na AT – grę z trendem i podejście kontrariańskie. W przypadku pierwszego podejścia omawiana jest przykładowa transakcja gry pod wybicia nad lokalny szczyt cenowy. Drugie podejście omawiane jest na podstawie zagrania pod formację podwójnego szczytu, czyli układ zapowiadający zmianę trendu. Wszystkie przykłady analizowane są na podstawie realnych wykresów, tak, by materiał był jak najbardziej praktyczny. Ponadto Sobiesław Kozłowski podpowiada w trakcie webinaru, gdzie można znaleźć darmowe aplikacje do AT, które wystarczą, by analizować rynek według jego wskazówek. PZ

Drugi materiał edukacyjny zostanie opublikowany na kanale w czwartek 30 lipca. Dotyczy on podstaw analizy fundamentalnej (AF), a temat przybliża Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w Biurze Maklerskim PKO BP. Materiał składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej.

W tej pierwszej ekspert pokazuje, do czego służy i na jakie pytania opowiada AF. Pokazuje plusy i minusy tej metody analitycznej, zwracając uwagę na jej przydatność w zależności od stylu inwestycyjnego i horyzontu czasowego trzymania pozycji. W tej części pojawia się także krótkie wprowadzenie do podstawowych metod wyceny spółki giełdowej (m.in. DCF, z ang. Discounted Cash Flow, analiza porównawcza), a także omówienie podstawowych wskaźników AF (m.in. cena do zysku, cena do wartości księgowej, cena do sprzedaży, stopa dywidendy) i ich interpretacji.

Część praktyczna zaczyna się od trzech przykładów zachowania notowań spółek z GPW w zależności od pojawiających się różnych czynników natury fundamentalnej (zmiana otoczenia konkurencyjnego, sprzyjające otoczenie branżowe, systematyczna poprawa wyników). Następnie ekspert podaje informacje ze spółek, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę (m.in. wyniki okresowe, informacje o przejęciach, zmiany w akcjonariacie). Podpowiada też, w jaki sposób te informacje mogą wpływać na kurs. Na koniec Emil Łobodzińśki wskazuje, gdzie w sieci należy szukać informacji niezbędnych w AF. Podaje zarówno konkretne strony i serwisy, jak i rubryki, z którymi koniecznie trzeba być na bieżąco. Ich śledzenie ułatwi orientację w bieżącej sytuacji, ocenę kondycji spółki, a co za tym idzie – podjęcie decyzji inwestycyjnej. PZ

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.