Gospodarka - Świat

UE/Wielka Brytania. Będzie weto Francji?

Unijno-brytyjskie negocjacje w sprawie umowy o relacjach gospodarczych po brexicie nadal trwały w czwartek i do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie był jeszcze znany ich rezultat.
Foto: AFP

BBC podała jednak, powołując się na ambasadora jednego z państw UE, że do porozumienia może dojść w ciągu kilku dni. Czasu na wynegocjowanie umowy jest mało, a sprawa może się jeszcze skomplikować. Agencja Bloomberg, opierając się na poufnym dokumencie, donosi bowiem, że Francja zasugerowała, że może zawetować umowę z Wielką Brytanią, jeśli uzna, że unijny negocjator Michel Barnier poszedł na zbyt duże ustępstwa.

Barnier tłumaczył się w środę wieczorem ze swojej strategii negocjacyjnej na telekonferencji z udziałem ambasadorów 27 państw UE. Ambasador Francji powiedział mu, że wyglądałoby źle, gdyby wynegocjowana przez niego umowa została później zawetowana. Francja dała do zrozumienia, że wolałaby brak umowy z Wielką Brytanią od porozumienia, w którym UE poszłaby na zbyt duże ustępstwa. Stanowisko Paryża zostało wsparte przez Belgię, Holandię i Danię. Barnier bronił swojej strategii negocjacyjnej, mówiąc m.in., że Wielka Brytania poszła na poważne ustępstwa w kwestii łowisk, która była jednym z głównych punktów spornych. Mówił też, że jeśli w czwartek wieczorem nie będzie się zanosiło na umowę, to UE uruchomi swoje plany awaryjne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.