Gospodarka - Świat

Chiny/USA. Ustawa o usuwaniu z giełd

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę pozwalającą na usuwanie z amerykańskich giełd spółek zagranicznych, które nie dostosują się do amerykańskich przepisów dotyczących audytu. Prawo to może dotknąć niemal wyłącznie chińskich firm.
Foto: AFP

Ustawa została przyjęta głosami republikanów i demokratów. W maju została już zatwierdzona w Senacie. Teraz trafi do prezydenta Trumpa, który – jak wszystko na to wskazuje – ją podpisze.

Przyjęta przez Kongres ustawa zakazuje notowania na amerykańskich giełdach spółek zagranicznych, które przez trzy lata z rzędu nie stosowały się do wymogów dotyczących audytu określonych przez Amerykańską Radę Nadzoru nad Audytem. To może dotknąć przede wszystkim chińskich spółek, w tym takich gigantów, jak koncern Alibaba czy PetroChina. Chińskie spółki często nie stosują się do amerykańskich zasad audytu, zasłaniając się przepisami z ChRL, które zabraniają im ujawniania niektórych informacji. W ostatnich latach dochodziło do afer związanych z tym, że chińskie firmy notowane na giełdach w USA fałszowały swoje wyniki finansowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.