Gospodarka - Świat

Czarny piątek zaczyna się coraz wcześniej

Tegoroczny czarny piątek w USA (wypadający 26 listopada, dzień po Święcie Dziękczynienia) powinien, według prognoz analityków, przynieść nie tylko lepszą sprzedaż niż rok temu.
Foto: Bloomberg

Mastercard prognozuje, że sprzedaż detaliczna (nie licząc samochodów i paliw) będzie w ten dzień aż o 20 proc. wyższa niż w czarny piątek z 2020 r. Amerykańska sprzedaż detaliczna przez cały tydzień, w którym przypada Święto Dziękczynienia, będzie prawdopodobnie większa o 10 proc. niż rok wcześniej i o 12 proc. wyższa niż w 2019 r. Sprzedaż w internecie może natomiast wzrosnąć w ciągu tygodnia o 7,1 proc. rok do roku i o około 50 proc. w porównaniu z 2019 r.

Wyliczenia amerykańskiej Narodowej Federacji Sprzedaży Detalicznej (NRF) wskazują natomiast, że w ciągu weekendu po Święcie Dziękczynienia na zakupy w USA może się wybrać o 2 mln klientów więcej niż rok temu. Zrobi tak prawdopodobnie 158,3 mln Amerykanów. Będzie ich mniej niż w 2019 r., gdy w świąteczny weekend robiło zakupy 165,3 mln ludzi. Poważny wpływ na liczbę osób odwiedzających sklepy w tym okresie ma jednak pandemia. Ponadto zaburzenia w łańcuchach dostaw przyczyniają się do tego, że klienci zaczynają wcześniej „polować" na okazje cenowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.