REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Niemiecki sektor przemysłowy ubija dno recesji

Niespodziewana zwyżka produkcji w sierpniu w najlepszym razie oznacza, że zapaść w przemyśle nie będzie się już pogłębiała. Do ożywienia jeszcze daleka droga.
Foto: AFP

W sierpniu produkcja przemysłowa nad Renem zwiększyła się (po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych) o 0,3 proc., po zniżce o 0,4 proc. w lipcu. Ten wynik to duża niespodzianka na tle przeciętnych szacunków ekonomistów, wedle których produkcja zmalała o 0,1 proc. Tym bardziej, że na tle poniedziałkowych danych, które pokazały głębszy od oczekiwań spadek wartości nowych zamówień składanych w niemieckich fabrykach, te szacunki wydawały się nadmiernie optymistyczne. Pozytywny wydźwięk wtorkowego odczytu potęguje to, że wzrost produkcji napędzało przetwórstwo przemysłowe, a nie energetyka i budownictwo. W przemyśle przetwórczym produkcja przemysłowa zwiększyła się w sierpniu o 0,7 proc., po zniżce o 0,6 proc. w lipcu.

Zamówień ubywa

Szerszy obraz pokazuje jednak, że nadreński przemysł wciąż jest w zapaści. W porównaniu z sierpniem 2018 r. produkcja zmalała o 4 proc., po zniżce o 3,9 proc. w lipcu. I był to już jej dziesiąty spadek z rzędu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA