REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Pekin nadal ostrożny

Chińscy oficjele nie są skłonni do zawierania szerokiej umowy handlowej z USA. Wolą skupić się na węższym porozumieniu – donosi agencja Bloomberga, powołując się na swoich informatorów.
Foto: AFP

Amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe mają zostać wznowione w czwartek w Waszyngtonie. Chińską delegacją na te negocjacje będzie kierował wicepremier Liu He. Z przecieków wynika, że przywiezie on Amerykanom ofertę nieobejmującą kwestii zreformowania chińskiej polityki przemysłowej i systemu subsydiów dla spółek. Amerykańskie spółki skarżą się od lat, że system to element nieuczciwej konkurencji. Podczas poprzednich rund rozmów handlowych Amerykanie naciskali na wprowadzenie w nim zmian, ale Chińczycy się nim opierali.

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie twierdził, że interesuje go tylko „dobra" umowa z Chinami, która będzie rozwiązywała szerokie spektrum problemów. – Mieliśmy dobre chwile z Chinami. Mieliśmy złe chwile. Teraz znajdujemy się na bardzo ważnym etapie, jeśli chodzi o możliwe zawarcie umowy. Ale to, co robimy, to negocjowanie bardzo trudnej umowy. Jeśli umowa nie będzie nas satysfakcjonowała w 100 proc., to jej nie zawrzemy – stwierdził Trump. We wrześniu sygnalizował jednak, że może być gotowy na zawarcie tymczasowej umowy obejmującej jedynie część kwestii spornych: cła, zakupy amerykańskich towarów przez Chińczyków oraz ochronę amerykańskiej własności intelektualnej. Tymczasowa umowa miałaby być etapem w osiągnięciu szerokiego porozumienia, które byłoby negocjowane w przyszłym roku. Niechęć chińskich oficjeli do zawierania kompleksowej umowy sprawia jednak, że również zawarcie tymczasowego porozumienia jest mniej pewne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA