Gospodarka - Świat

Turecka waluta uklepuje dno

Lira turecka jest najniżej w historii, a rezerwy banku centralnego stopniały już w tym roku o 40 proc.
Foto: Bloomberg

Starania banku centralnego Turcji nie przynoszą efektu i krajowa waluta notuje kolejne minima. Ponadto inflacja znajduje się znacząco powyżej oficjalnego celu rządowego, na czym cierpią oszczędności obywateli.

Kurs na dnie

Turecka waluta jest obecnie najtańsza w historii. Od początku roku lira turecka wobec dolara amerykańskiego staniała o blisko 26 proc. W tym tygodniu kurs sięgnął rekordowo niskiego poziomu 7,5 liry tureckiej za dolara. Bank centralny stara się ujarzmić walutę, ale bezskutecznie. Ostatni cios przyszedł ze strony agencji Moody's, która obniżyła rating Turcji głębiej do poziomu nieinwestycyjnego, powołując się na pogarszającą się słabość zewnętrzną, erozję buforów fiskalnych i wyzwania instytucjonalne. Agencja obniżyła rating Turcji do B2 z B1 i utrzymała negatywne nastawienie do kraju. W efekcie rating Turcji pozostaje obecnie na takim samym poziomie jak Tanzanii, Rwandy czy Jamajki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.