We wrześniu DAX powita 10 nowych spółek

Już wkrótce główny indeks giełdowy w Niemczech powiększy z 30 do 40 spółek. To odpowiedź Deutsche Boerse na zmiany, jakich domagało się środowisko rynku kapitałowego. Zmienią się również wymogi dotyczące rentowności przedsiębiorstw, które chcą znaleźć się w gronie blue chips.

Publikacja: 02.09.2021 15:07

We wrześniu DAX powita 10 nowych spółek

Foto: Bloomberg

Potrzeba zmian w indeksie DAX, który działa od 1988 r. i skupia największe spółki notowane na niemieckiej giełdzie nastąpiła po skandalu związanym z Wirecardem. Niemiecki operator płatności został włączony do indeksu za Commerzbank w 2018 r. Po dwóch latach obecności, w czerwcu 2020 r. firma audytorska EY ogłosiła, że nie może znaleźć 1,9 mld euro z bilansu Wirecardu. Następstwem tego było bankructwo spółki.

Po tym skandalu Deutsche Boerse zdecydowała, że nadszedł czas na zmiany i rozpoczęła konsultacje z setkami firm i instytucji finansowych. Sugestie płynące z rynku obejmowały m.in. wprowadzenia kryteriów dotyczących spełniania przez spółki zasad środowiskowych i ładu korporacyjnego, czy włączenie do indeksu producentów broni.

Ostatecznie Deutsche Boerse zdecydowała się na mniej kontrowersyjny ruch i ogłosiła, że od połowy września 2021 r. Dax powiększy się z 30 do 40 spółek. Wprowadzony zostanie również nowy wymóg rentowności. Jeśli spółka chce znaleźć się w indeksie będzie musiała odnotować wcześniej dwa lata z rzędu dodatki wynik EBITDA.

Firmy, które generują straty, takie jak Delivery Hero, który zastąpił w indeksie Wirecarda będą miały problem, aby spełnić wymogi. Jednak nowe zasady nie będą miały zastosowania do obecnych członków indeksu.

Przedstawiciele rynku optymistycznie podchodzą do ogłoszonych zmian. - Nowe zasady są długo oczekiwaną modernizacją najbardziej wpływowego indeksu akcji w Niemczech - powiedział Jürgen Hackenberg, szef ds. akcji w Union Investors. Dodał on, że zwiększenie liczby spółek pozwoli młodszym przedsiębiorstwom o dużym potencjalne wejść do grona blue chips, a w rezultacie indeks będzie lepiej odzwierciedlał największą gospodarkę Europy.

Wśród pretendentów, którzy mogą wejść w skład odświeżonego indeksu wymienia się m.in. sklep internetowy Zalando, czy spółkę zajmującą się dostarczaniem posiłków HelloFresh.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?