Gospodarka - Świat

Już 13 bilionów dolarów długu z ujemnymi rentownościami

Oprocentowanie niemieckich, japońskich czy francuskich papierów może pójść jeszcze w dół. Obawy przed globalną recesją oraz oczekiwania co do polityki banków centralnych skutecznie obniżają dochodowość obligacji.
Foto: Adobestock

Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich spadła do rekordowo niskiego poziomu minus 0,33 proc. Analitycy Bank of America spodziewają się, że na koniec roku może zejść do minus 0,4 proc. Pula długu z negatywnymi rentownościami powiększa się. W zeszłym tygodniu przekroczyła według danych agencji Bloomberga 13 bln USD, czyli była niewiele mniejsza od nominalnego PKB Chin. Przebiła szczyt z 2016 r., a przez ubiegły tydzień powiększyła się o 1,2 bln USD, czyli sumę podobną do nominalnego PKB Meksyku.

Poniżej zera

We wtorek siedem krajów europejskich miało obligacje dziesięcioletnie z ujemnymi rentownościami. Były to: Szwajcaria, Niemcy, Dania, Holandia, Austria, Finlandia i Szwecja. Negatywną rentowność miały też dziesięciolatki Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF). Do dołączenia do tej grupy niewiele brakuje Francji, której papiery dziesięcioletnie miały wówczas rentowność wynoszącą zaledwie 0,009 proc. W przypadku obligacji pięcioletnich, ujemną rentowność posiadały wtedy papiery 16 krajów Europy, w tym Portugalii, Hiszpanii i Bułgarii, czyli państw uznawanych wcześniej za słabe ogniwa unijnej gospodarki. W Europie jest również jeden kraj, który miał we wtorek obligacje 30-letnie z ujemnymi rentownościami: Szwajcaria.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.