Banki mogą już podnosić dywidendy

Amerykańskie banki mają zielone światło od Fedu na podwyższanie dywidend oraz przeprowadzenie skupu akcji własnych. Wszystkie 23 instytucje bankowe biorące udział w testach wytrzymałościowych (stress testach) przeprowadzonych przez Rezerwę Federalną zdały ten egzamin z pozytywnym wynikiem. Fed powiadomił je jednak, by poczekały z ogłaszaniem planów dotyczących dywidend i buy backów co najmniej do poniedziałku.

Aktualizacja: 26.06.2021 07:22 Publikacja: 26.06.2021 07:00

Banki mogą już podnosić dywidendy

Foto: Bloomberg

W stress testach Fedu analizowano scenariusz, w którym dochodzi do głębokiej globalnej recesji prowadzącej do fali bankructw spółek, wzrostu stopy bezrobocia w USA do 10,8 proc. oraz załamania indeksów giełdowych sięgającego 55 proc. W takim scenariuszu banki biorące udział w testach tracą łącznie 474 mld USD, ale ich bufory kapitałowe są średnio ponad dwa razy większe od wymaganego minimum.

– Przez ostatni rok Rezerwa Federalna przeprowadziła trzy rundy stress testów z różnymi hipotetycznymi scenariuszami recesji. Wszystkie te testy potwierdziły, że sektor bankowy jest w silnej pozycji, by wspierać obecne ożywienie gospodarcze – stwierdził Randal Quarles, wiceszef Fedu.

Duże amerykańskie banki będą musiały utrzymywać nadal odpowiednio dobre wskaźniki kapitałowe liczone dla poszczególnych banków w ramach nowego mechanizmu. Mechanizm ten uzależnia wysokość bufora kapitałowego od tego, jak ryzykowne operacje przeprowadza dany bank.

– Tak długo jak bank utrzyma wskaźniki powyżej wymaganego bufora kapitałowego i będzie spełniał co kwartał inne wymogi, będzie mógł robić co chce z dywidendą i buy backami – wskazuje Ken Usdin, analityk Jefferies.

– Duża ilość nadmiarowego kapitału wspiera perspektywy dla podwyższonych dywidend i dla buy backów w drugiej połowie roku – uważa Susan Roth Katzke, analityczka Credit Suisse.

Agencja Bloomberg przytacza wstępne szacunki mówiące, że sześć największych amerykańskich banków może w nadchodzących miesiącach zwrócić akcjonariuszom nawet 140 mld USD. HK

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?