Gospodarka - Świat

Fed mocno podniósł prognozę inflacji

Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) opublikował po swoim środowym posiedzeniu nowe prognozy gospodarcze dla USA. Podniósł projekcję inflacji na 2021 r. do 3,4 proc. W marcu prognozował, że sięgnie ona w tym roku 2,4 proc. Fed nadal jednak twierdzi, że skok inflacji będzie miał charakter tymczasowy a w długim terminie wyhamuje ona do 2 proc.
Foto: Bloomberg

FOMC podwyższył również prognozę wzrostu PKB na 2021 r. z 6,5 proc. do 7 proc. Prognoza dotycząca stopy bezrobocia pozostała na poziomie 4,5 proc.

W komunikacie po posiedzeniu FOMC nie znalazła się żadna wzmianka o możliwym ograniczeniu programu QE. W prognozach dotyczących ścieżki stóp procentowych (tzw. dot plot) znalazła się jednak sugestia, że w 2023 r. może dojść do ich dwóch podwyżek. Wcześniejsze projekcje wskazywały, że stopy zostaną po raz pierwszy podniesione dopiero w 2024 r.

Rynek zareagował na komunikat i projekcje Fedu wyprzedaż amerykańskich akcji. Dow Jones Industrial spadał po ich publikacji o 1 proc., S&P 500 o 0,9 proc. a Nasdaq Composite o 1 proc. Dolar umacniał się wobec euro i złotego. Za 1 euro płacono 1,204 USD a za 1 USD 3,756 zł. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich lekko spadła do 1,49 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.