Gospodarka - Świat

Hiszpania: Groźba nowych wyborów bije w rynek

Rentowność hiszpańskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła w poniedziałek po południu do 1,55 proc., najwyższego poziomu od marca. Madrycki indeks Ibex 35 tracił wówczas blisko 0,9 proc. W piątek w parlamencie ma dojść do głosowania w sprawie wotum nieufności dla rządu Mariano Rajoya.

Premier Mariano Rajoy

Foto: AFP

Centroprawicowy hiszpański rząd Mariano Rajoya przeżywa ciężkie chwile. Niedawno 29 członków jego Partii Ludowej zostało skazanych w procesie korupcyjnym. Opozycyjni socjaliści złożyli wniosek o wotum nieufności dla rządu, który ma być głosowany w parlamencie w piątek. Jeśli zostanie on przegłosowany, to jego skutkiem będą najprawdopodobniej nowe wybory parlamentarne.

Za wotum nieufności opowiadają się lewicowe partie PSOE i Podemos. Rząd Rajoya może się przed nim obronić, jeśli uzyska w głosowaniu poparcie liberalnej partii Ciudadanos. Ciudadanos jak dotąd krytycznie podchodziła do prób obalenia rządu Rajoya, ale uważa że premier powinien sam rozwiązać parlament i ogłosić nowe wybory. Sondaże wskazują, że to właśnie Ciudadanos odniosłaby w nich zwycięstwo.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.