Gospodarka - Świat

Niemcy szykują się na kryzys wszech czasów

Epidemia koronawirusa spowoduje w Niemczech gospodarcze straty rzędu 255-729 mld euro. To odpowiada 7,2-20,6 proc. niemieckiego PKB – szacuje ośrodek badawczy Ifo.
Foto: AFP

Jeszcze w czwartek monachijski think-tank oceniał, że wskutek epidemii Covid-19 gospodarka Niemiec skurczy się w br. o 1,5 proc. w scenariuszu optymistycznym i o 6 proc. w pesymistycznym. Dziś ocenia, że ten ostatni scenariusz byłby skrajnie optymistyczny.

„Koszty koronawirusa prawdopodobnie przewyższą koszty wszelkich kryzysów gospodarczych i klęsk naturalnych, których Niemcy doświadczyły w ostatnich dekadach" – powiedział prezes Ifo Clemens Fuest.

Ifo szacuje, że częściowe wstrzymanie aktywności ekonomicznej (do poziomu około 60 proc. przeciętnego wykorzystania mocy wytwórczych) na dwa miesiące, spowodowałoby w skali całego roku spadek PKB o około 7,2-11,2 proc. Ekonomiści z Ifo zakładają przy tym, że jeszcze w trzecim miesiącu gospodarka działałaby na niespełna 80 proc. swoich możliwości, a dopiero w czwartym miesiącu aktywność wróciłaby do normy.

To jednak scenariusz optymistyczny. Wydłużenie częściowego paraliżu gospodarki o kolejny miesiąc oznaczałoby koszty rzędu 354-729 mld euro, czyli spadek PKB w skali roku o 10-20,6 proc.

Badacze z Ifo oceniają, że wskutek kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa należy liczyć się z masowymi zwolnieniami pracowników. Według nich w Niemczech zlikwidowanych może zostać 1,4 mln etatów (dających pracę 1,8 mln osób), a dodatkowo ponad 6 mln osób będzie miało skrócone godziny pracy.

W niedzielę niemiecki rząd ogłosił zakaz organizowania zgromadzeń, w których uczestniczą więcej niż dwie osoby (nie dotyczy to osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym). Zamknięte zostały wszelkie restauracje i kawiarnie (z możliwością sprzedaży na wynos) oraz gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie itp.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.