REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Brexit: przedłużenie do 12 kwietnia lub 22 maja

Unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli zdecydowali, że data brexitu zostanie przesunięta z 29 marca na 22 maja, ale tylko pod warunkiem, że brytyjski parlament przyjmie umowę o warunkach wyjścia z UE.
Foto: AFP

Jeśli brytyjska Izba Gmin nie zagłosuje w przyszłym tygodniu za umową forsowaną przez Brukselę i premier Theresę May, to brexit zostanie przesunięty tylko do 12 kwietnia. W tym czasie Izba Gmin będzie musiała zdecydować, czy chce brexitu bezumownego czy też zgodzi się na duże przedłużenie procedury wyjścia z UE (umożliwiające wybór Brytyjczyków do Parlamentu Europejskiego).

- To oznacza w praktyce, że wszystkie opcje będą otwarte a data wyjścia zostanie przesunięta. Brytyjski rząd będzie miał szansę na wybór pomiędzy umową, brakiem umowy, długim opóźnieniem lub cofnięciem procedury z Artykułu 50 (procedury wyjścia z UE) - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Gdy spytano Jean-Claude'a Junckera, przewodniczącego Rady Europejskiej, jak bardzo brexit może zostać przedłużony, stwierdził: "Do samego końca".

W reakcji na ustalenia szczytu, funt lekko umacniał się wobec dolara. O ile w czwartek wieczorem za jednego funta płacono 1,305 dolara, to w piątek rano 1,315 dolara.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA