Gospodarka - Świat

Giełda kryptowalut idzie na Nasdaq

Około 90 miliardów dolarów warte były akcje Coinbase, które zmieniły właściciela w zeszłym tygodniu Była to być może ostatnia szansa dla inwestorów na prywatny handel akcjami, zanim giełda kryptowalut wejdzie na giełdę.
Foto: Bloomberg

Wycena ta opiera się na cenie, po której akcje były sprzedawane na aukcji Nasdaq Private Market, która zakończyła się w ubiegły czwartek - 350 USD. Czwartkowa aukcja była ostatnią sprzedażą akcji na prywatnym rynku Nasdaq przed upublicznieniem Coinbase pod koniec marca. Na początku aukcji niektóre akcje były sprzedawane po 375 USD, co z grubsza wyceniłoby firmę na blisko 100 mld USD. Obrót prywatny jest bardziej restrykcyjny, a wolumeny są zwykle mniejsze niż na rynkach publicznych i nie stanowią idealnego obrazu wartości firmy. Rynek prywatny Nasdaq - NASDAQ Private Market - jest oddziałem Nasdaq zajmującym się obrotem akcjami spółek przed ich wejściem na giełdę. Przed wejściem na giełdę, Nasdaq nadal musi wyznaczyć cenę referencyjną dla inwestorów, która jest częściowo oparta na prywatnej działalności handlowej. Te prywatne transakcje niekoniecznie wskazują, gdzie akcje będą faktycznie sprzedawane.

Oferta będzie pierwszą dużą notowaniem bezpośrednim, alternatywą dla tradycyjnego IPO, która odbędzie się na giełdzie Nasdaq. Wszystkie takie wcześniejsze notowania odbywały na giełdzie nowojorskiej, na przykład Spotify Technology, Slack Technologies, Asana i Palantir Technologies. Również Roblox, firma zajmująca się grami wideo online ogłosiła, że ??planuje wejście na giełdę bezpośrednio, po wcześniejszym opóźnieniu pierwotnej oferty publicznej i pozyskaniu kapitału ze źródeł prywatnych.

Coinbase nie pozyska żadnych wpływów z transakcji, zgodnie z dokumentami złożonymi w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Firma nie podała adresu swojej siedziby, twierdząc, że w maju stała się firmą przede wszystkim zdalną". Przeszła od straty do zysku w wysokości 322 milionów dolarów w zeszłym roku przy przychodach netto, które wzrosły ponad dwukrotnie do 1,14 miliarda dolarów. Założony w 2012 roku Coinbase zebrał ponad 500 milionów dolarów od sponsorów, takich jak Y Combinator i Greylock Partners, Tiger Global Management, Andreessen Horowitz, Ribbit Capital, Union Square Ventures i współzałożyciel Frederick Ernest Ehrsam III. Właściciele akcji zwykłych Coinbase klasy A będą mogli sprzedawać na giełdzie i nie będą podlegać umowom typu lock-up. Akcje klasy A dają prawo do jednego głosu na akcję, a klasy B - 20, zgodnie z prospektem..

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.