REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Strefa euro: Wirus zagraża PKB

Komisja Europejska w swoich najnowszych prognozach wskazuje, że epidemia koronawirusa jest kluczowym negatywnym czynnikiem ryzyka dla wzrostu gospodarczego w strefie euro.
Foto: AFP

„Podstawowym założeniem jest to, że epidemia osiągnie swój szczyt w pierwszym kwartale, a jej globalne odpryski będą stosunkowo ograniczone. Czas trwania epidemii oraz działania podejmowane dla jej powstrzymania są kluczowym negatywnym czynnikiem ryzyka. Im dłużej będzie ona trwała, tym większe prawdopodobieństwo, że uderzy ona w nastroje gospodarcze i globalne warunki finansowe" – piszą analitycy Komisji Europejskiej.

KE spodziewa się jednak, że UE i strefa euro będą kontynuowały w 2020 i 2021 r. umiarkowany wzrost gospodarczy. PKB UE ma wzrosnąć zarówno w tym, jak i w przyszłym roku po 1,4 proc., a strefy euro po 1,2 proc. Prognozy nie zmieniły się więc w stosunku do tych z jesieni zeszłego roku. Nie zmieniono również przewidywań dla Polski. PKB naszego kraju ma wzrosnąć o 3,3 proc. w 2020 r. i w 2021 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA