Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To kontrastuje mocno choćby z polityką amerykańskiego Fedu, który szykuje się do serii podwyżek stóp procentowych. Część chińskich ekspertów obawia się, że zacieśnianie polityki pieniężnej w USA przyniesie negatywne skutki dla chińskiego rynku finansowego i gospodarki. Może bowiem sprowokować odpływ kapitału. Według doniesień dziennika „South China Morning Post" analitycy z Pekinu porównują obecną sytuację nawet z tzw. szokiem Nixona, czyli z podjętą w 1971 r. decyzją prezydenta Richarda Nixona o wycofaniu się USA z systemu walutowego z Bretton Woods.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.