Gospodarka - Kraj

PKB będzie rósł, ale razem z inflacją

Ekonomiści ogłaszają koniec recesji, I kwartał ma być ostatnim ze spadkiem PKB. Gorzej, że nie znika presja na wzrost cen.
Foto: Bloomberg

Nasza gospodarka w I kwartale 2021 r. skurczyła się o 1,2 proc. rok do roku – oszacował wstępnie GUS w piątkowej publikacji. To wynik mniej więcej zgodny z oczekiwaniami rynkowymi.

Nierówne uderzenie

Szczegółowe informacje o strukturze dynamiki PKB zostaną podane 31 maja, ale jak szacują ekonomiści, w największym stopniu do spadku w I kwartale przyczyniła się inwestycyjna zapaść wywołana niepewnością wśród firm, w nieco mniejszym stopniu – redukcja popytu konsumpcyjnego. I tak, wedle średnich prognoz, roczna dynamika konsumpcji prywatnej wyniosła w I kwartale 0 proc., inwestycje zmniejszyły się o 6,4 proc., a wartość PKB podnosił eksport netto.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.