REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

To już fakt: boom dobiegł końca

W 2018 r. polska gospodarka urosła o 5,1 proc., najbardziej od 11 lat. W ostatnim kwartale wzrost PKB zwolnił jednak poniżej 5 proc., a najbliższe tygodnie dostarczą kolejnych dowodów, że w tym roku trudno liczyć choćby na 4 proc.
Foto: ROL, Marian Zubrzycki

Dane dotyczące wzrostu PKB w samym IV kwartale GUS opublikuje dopiero w lutym. Można je jednak z dość dużą dokładnością odgadnąć na podstawie rachunków narodowych za cały 2018 r., przedstawionych w czwartek.

Wynika z nich, że PKB Polski w ujęciu realnym (czyli w cenach stałych poprzedniego roku) zwiększył się o 5,1 proc., po 4,8 proc. w 2017 r. To wynik minimalnie lepszy od przeciętnego szacunku ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet", który wynosił 5 proc. Ta statystycznie nieistotna różnica ma jednak znaczenie symboliczne. PKB Polski wzrósł o 5 proc. w 2011 r. A wynik na poziomie 5,1 proc. jest najlepszy od 2007 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA