Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ankiecie „Parkietu" z przełomu grudnia i stycznia pięciu spośród 24 uczestników oceniało, że RPP na środowym posiedzeniu zdecyduje się na obniżkę stopy referencyjnej NBP z 0,1 proc. do 0 proc. Te oceny były pokłosiem opublikowanych wtedy fragmentów wywiadu z prezesem NBP Adamem Glapińskim, które sugerowały, że w I kwartale br. możliwe jest złagodzenie polityki pieniężnej. Większość analityków założyła, że te wypowiedzi miały na celu chwilowe osłabienie złotego, podobnie jak prowadzone w tym czasie przez NBP interwencje na rynku walutowym. Część obserwatorów polityki pieniężnej uznała jednak, że NBP zależy na trwałym powstrzymaniu aprecjacji złotego, a to faktycznie mogłoby wymagać obniżki stóp procentowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. r./r. – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS), potwierdzając tym samym szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.
Deficyt wyniósł -1,74 mld euro, podczas gdy ekonomiści PKO prognozowali -785 mln euro, a konsensus rynkowy wynosił -999 mln euro. W ujęciu 12-miesięcznym deficyt wynosi już 1 proc. PKB, a jego wzrost się najpewniej jeszcze nie zakończył.
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.