Gospodarka - Kraj

Produkcja nie nadąża za popytem

Braki kadrowe i problemy logistyczne związane z pandemią Covid-19 zaburzają pracę fabryk, które borykają się też z szybkim wzrostem cen materiałów. Polskie firmy przemysłowe są jednak pełne optymizmu.
Foto: Bloomberg

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu wzrosła w grudniu o ponad 8 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,4 proc. w listopadzie – szacują przeciętnie ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści. Byłby to wynik najlepszy od kwietnia 2019 r., a biorąc pod uwagę kontekst pandemii Covid-19 i spowodowanej przez nią globalnej recesji, wręcz zdumiewający.

Te szacunki uprawdopodobnił w poniedziałek bliski oczekiwań ekonomistów odczyt PMI, wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym bazującego na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W grudniu, jak podała firma analityczna IHS Markit, wzrósł on do 51,7 pkt, z 50,8 pkt w poprzednich trzech miesiącach. Wyżej był poprzednio w lipcu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.