Fundusze inwestycyjne TFI

Rynek private equity i venture capital ma swoje pięć minut

Teraźniejszość i przyszłość rynku PE/VC w Polsce i regionie. Co wnoszą fundusze do biznesu i gospodarki

Od lewej: Łukasz Olszewski (S&P Global Ratings), Jerzy Kalinowski (KPMG), Filip Paszke (DM PKO BP), Tomasz Czechowicz (MCI Capital), Monika Morali-Majkut (PFR Ventures), Krzysztof Rożko (kancelaria Krzysztof Rożko i Wspólnicy) oraz prowadzący dyskusję Przemysław Tychmanowicz („Parkiet”).

Foto: Archiwum

Polski rynek PE/VC wciąż ma potencjał do rozwoju – stwierdzili zgodnie uczestnicy panelu dyskusyjnego poświęconego teraźniejszości i przyszłości branży PE/VC w Polsce i regionie. – Wydaje mi się, że jeśli chodzi o rynek funduszy tego rodzaju, to jesteśmy na etapie rozwojowym. Widzimy coraz więcej tego typu inwestycji. Rozwojowi tego segmentu rynku sprzyja m.in. kapitał publiczny. Jesteśmy na dobrej drodze. To jest pięć minut tego rynku, które warto wykorzystać – mówił Krzysztof Rożko z kancelarii Krzysztof Rożko i Wspólnicy. W podobnym tonie wypowiadała się Monika Morali-Majkut, przewodnicząca komitetu inwestycyjnego PFR Ventures.

– Rynek private equity w Polsce to nie jest rynek raczkujący. Jest rynkiem rozwijającym się z pewnymi już doświadczeniami. Wśród osób, które zarządzają pieniędzmi, mamy grono naprawdę doświadczonych zarządzających. Brakuje natomiast skali – stwierdziła. – Rynek VC faktycznie ma swoje pięć minut. Skala finansowania przygotowana przez PFR Ventures jest bardzo duża i daje szansę na to, abyśmy pod względem wielkości funduszy byli liderem w regionie. Rynek PE jest już natomiast rynkiem z historią. Teraz mamy do czynienia z jego konsolidacją, szczególnie w zakresie małych i średnich funduszy. Z drugiej strony widzimy też rozwój tzw. dużego PE, co oznacza, że jest więcej transakcji powyżej 250 mln euro – zauważył Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital. Filip Paszke, dyrektor DM PKO, zwrócił z kolei uwagę na rolę, jaką rynek PE/VC odgrywa w Polsce.

– Rynek PE/VC ma się całkiem dobrze. Patrząc na rozmiar polskiej gospodarki w relacji do innych gospodarek w regionie, widać, że więcej pieniędzy z tego segmentu rynku jest zainwestowanych, niż wynikałoby z udziału w PKB – stwierdził. Jerzy Kalinowski, partner w KPMG, zwracał uwagę na wyzwania, z jakimi zmaga się rynek, szczególnie w obszarze VC. – Jest on w fazie embrionalnej. Większość podmiotów z tego rynku nie ma żadnych pieniędzy – zauważył. Łukasz Olszewski, dyrektor w S&P Global Ratings, podkreślał, że na tle innych krajów polski rynek PE również jest stosunkowo młody. – Jest to relatywnie młoda branża, która jednak rozwija się dynamicznie i jest bardzo elastyczna – podkreślił.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.