Fundusze inwestycyjne TFI

PKO TFI: Fundusze emerytalne mocniej stawiają na Europę

W październiku fundusze pracowniczych planów kapitałowych zarządzanych przez PKO TFI dokupiły jednostek funduszu ETF na europejskie rynki akcji – wynika z najnowszego zestawienia.
Foto: Adobestock

Nowe fundusze emerytalne PKO TFI w portfelach mają po dwa ETF-y. Jeden z nich naśladuje ruchy indeksu S&P 500, a drugi MSCI EMU. Dotąd ten pierwszy zajmował większą część portfela. W październiku ta przewaga zmalała. W funduszach PPK pojawiły się bowiem nowe jednostki Xtrackers MSCI EMU UCITS, natomiast liczba jednostek iShares Core S&P 500 się nie zmieniła. Dla przykładu w subfunduszu Emerytura 2060 udział ETF-u na S&P 500 spadł z 16,1 proc. do 14,8 proc. Z kolei funduszy na zachodnie europejskie akcje wzrósł z 6,3 proc. do 7,1 proc. Ten sam fundusz w poprzednim miesiącu dokupił akcje warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Wirtualnej Polski oraz Zakładów Tłuszczowych Kruszwica. Zarządzający zwiększyli też nieco zaangażowanie w Ten Square Games oraz PlayWay. W portfelu pojawiły się nowe akcje 11 bit studios.

Z większych pozycji Emerytura 2060 dobrał m.in. 16,6 tys. walorów ATM Grupy oraz 374 sztuk papierów CD Projektu. Warto odnotować też zakup ponad 2 tys. akcji Develii oraz blisko 1,2 tys. papierów Echo Investment. Podobne zmiany zaszły oczywiście także w pozostałych subfunduszach emerytalnych. W Emerytura 2025, przeznaczonym dla najstarszych uczestników pracowniczych planów kapitałowych, liczba tytułów uczestnictwa Xtrackers MSCI EMU UCITS wzrosła o 1330 sztuk, co oznacza zwyżkę z 1,8 do 2 proc. portfela.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.