Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze: Chętniej inwestujemy przez internet

Inwestorzy coraz chętniej korzystają z internetowych narzędzi do inwestowania w fundusze. Częściowo przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa.
Foto: Adobestock

W ostatnich sześciu miesiącach do funduszy inwestycyjnych płynęło każdorazowo od 2 do 3 mld zł. Zdecydowanymi liderami sprzedaży pozostają banki, których klienci chętnie przenoszą środki do funduszy po ograniczeniu oferty lokat. Zdecydowana większość sprzedaży funduszy odbywa się cały czas „w okienku", jednak krok po kroku inwestorzy przekonują się do internetowych narzędzi.

– W mBanku mocno postawiliśmy na komunikację i edukację klientów w zakresie inwestycji, szczególnie w internecie. Wzmocniliśmy naszą obecność w świecie wirtualnym – od kilku tygodni klienci mogą dokonywać zakupów funduszy w aplikacji mobilnej – zaznacza Marek Piotrowski, dyrektor departamentu inwestycji w mBanku. – Efekty tych działań dostrzegamy już teraz. Blisko 70 proc. transakcji nabyć jest realizowana kanałami internetowymi, z czego już ponad 20 proc. przez urządzenia mobilne. Aktywność klientów przekłada się na dynamiczny wzrost aktywów w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych – twierdzi Piotrowski. – Mimo trudnego marca, aktywa SFI są obecnie na wyższym poziomie niż grudniu 2019 r. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mFundusze Dobrze Lokujące, które klienci traktują jako gotowe, zdywersyfikowane strategie inwestycyjne – zauważa ekspert mBanku.

Piotr Jeske, dyrektor e-commerce i marketingu F-Trust, przypomina, że platforma funduszy została uruchomiona w lutym 2016 r. – Od tego czasu jej rola w funkcjonowaniu firmy systematycznie rosła, ale lockdown spowodował, że to znaczenie eksplodowało. Wielokrotnie wzrosła np. liczba transakcji, a platforma stała się centrum całego biznesu F-Trust – twierdzi Jeske. Jak dodaje, poza klientami, którzy korzystają samodzielnie z F-Trust, jest to narzędzie dla doradców i współpracowników. – O ile wcześniej wiele transakcji klienci wykonywali za pośrednictwem naszych doradców, to lockdown zmusił ich do zmiany przyzwyczajeń i dokonywania transakcji online – mówi Jeske.

Rosną także aktywa całkiem nowej platformy kupfundusz.pl. – Z końcem października aktywa klientów kupfundusz.pl przekroczyły 30 mln zł, co oznacza ich podwojenie, licząc od czerwca. Z jednej strony jest to efekt większego zainteresowania inwestycjami przez internet. Z drugiej – wynika z rozwoju funkcjonalności platformy, prostszego i szybszego procesu rejestracji oraz rosnącej liczby funduszy w ofercie – analizuje Michał Duniec, prezes Analiz Online. KupFundusz jest młodym podmiotem, który działa tylko w formie cyfrowej. Niebawem na platformie pojawi się kilkadziesiąt kolejnych funduszy. paan

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.