Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze obligacji mają za sobą miliardowe umorzenia

Około 4 mld zł netto wycofano w październiku z funduszy dłużnych. To skutek gwałtownego pogorszenia notowań jednostek po podwyżce stóp procentowych przez RPP. Listopad nie musi być lepszy.
Foto: Adobestock

Październik był jednym z najgorszych miesięcy dla funduszy obligacji. Kapitał uciekał wraz z pogorszeniem notowań tego typu produktów. Z drugiej strony spore kwoty powędrowały do funduszy akcji.

Najgorzej od marca

Pierwsze dane za październik, napływające od TFI, wskazywały, że pod względem wpłat oraz umorzeń w funduszach inwestycyjnych zeszły miesiąc przypominał to, co działo się w kwietniu poprzedniego roku. Wówczas doszło do sporych umorzeń w funduszach obligacji, choć zdecydowanie niższych niż miesiąc wcześniej, ale z drugiej strony pojawiły się wpłaty do bardziej ryzykownych portfeli. Przypomnijmy, że inwestorzy wówczas byli tuż po marcowym szoku, wywołanym strachem narosłym wokół pandemii. Tymczasem w październiku skala umorzeń w funduszach dłużnych mocno przebiła to, co działo się półtora roku wcześniej, co oznacza, że był to najgorszy miesiąc od marca 2020 r. Jak wynika z obliczeń serwisu Analizy.pl, w październiku z funduszy dłużnych inwestorzy wycofali ponad 4 mld zł. Przypomnijmy, że na koniec września aktywa tej grupy sięgały niecałych 115 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.