Fundusze inwestycyjne TFI

Lartiq TFI. Praca dla depozytariuszy

Po tym, jak Komisja Nadzoru Finansowego odebrała podczas wtorkowego posiedzenia Lartiq TFI (d. Trigon TFI) zgodę na działalność, zarządzanie jego funduszami przeszło w ręce kilku depozytariuszy, czyli ING BSK, mBanku, Deutsche Banku oraz BNP Paribas.
Foto: Adobestock

Przypomnijmy, że na Lartiq TFI została nałożona kara finansowa 5 mln zł, a także sankcja administracyjna, czyli cofnięcie zgody na zarządzanie funduszami z natychmiastowym rygorem wykonalności, co oznacza faktyczny koniec działalności tego towarzystwa. Podobną decyzję KNF wydała ponad dwa miesiące temu wobec Saturna TFI za podobne przewinienia, dotyczące funduszy wierzytelności, których serwiserem był GetBack.

KNF oceniła, że Lartiq TFI zarządzał funduszami „w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy i uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego". Dodatkowo KNF dopatrzyła się nieprawidłowości w nadzorze nad GetBackiem, który był serwiserem funduszy wierzytelności. Zarząd Lartiq TFI szybko odniósł się do decyzji KNF. „W naszej ocenie nie zachodzą przesłanki, które mogłyby uzasadniać decyzję o nałożeniu takiej sankcji (cofnięcie zgody na działalność – red.). Co więcej, takie działanie uderza przede wszystkim w klientów naszych funduszy. Dlatego zaskarżymy tę decyzję zgodnie z przewidzianymi procedurami" – czytamy w oświadczeniu. „Chcielibyśmy przypomnieć, że Lartiq TFI jako pierwszy podmiot na rynku dokonał zamiany serwisera funduszy sekurytyzacyjnych z GetBacku na nowe podmioty oraz dokonał szeregu działań naprawczych, w tym dokonał gruntownej przebudowy własnej organizacji, włączając w to zmianę zarządu TFI, który był odpowiedzialny za podpisanie umów z GetBackiem" – komentował zarząd Lartiq TFI.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.