REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Wyniki funduszy: Wyprzedaż maluchów jeszcze potrwa

Średnie wyniki funduszy w sierpniu możemy uznać za słabe, natomiast wydarzenia z końcówki miesiąca mogą być zwiastunem jeszcze gorszych czasów dla klientów TFI.
Foto: Fotorzepa, Wojciech Grzedziński

Quercus na plusie

Choć WIG, indeks szerokiego rynku, zyskał w sierpniu 0,39 proc., to średnia z wyników funduszy akcji polskich z uniwersalnymi strategiami wyniosła w poprzednim miesiącu -0,5 proc. Głównym powodem tej różnicy jest zapewne to, że klienci znów wycofywali środki z funduszy mających w portfelu akcje, a fundusze musiały wyprzedawać aktywa. Na razie sierpień podsumował Quercus, którego aktywa spadły o około 46 mln zł, do 3,46 mld zł. Drugi miesiąc z rzędu Quercus miał jednak więcej napływów niż odpływów – różnica wyniosła 3 mln zł. Jako drugi zwykle dane o aktywach podaje Altus, którego sytuacja pod koniec sierpnia dramatycznie się pogorszyła z powodu aresztowania Piotra Osieckiego.

Czytaj także: Małe spółki pogrążane przez problemy TFI

Konkurencja daleko w tyle

Wracając jednak do samych wyników funduszy, warto wyróżnić tych, którym udało się pomnożyć środki klientów. W gronie akcji polskich uniwersalnych najlepszy był Agio Agresywny Spółek Wzrostowych – zarobił w miesiąc 4,34 proc. Ten produkt radzi sobie lepiej również w dłuższym okresie. Od początku roku jest co prawda ponad 4 proc. pod kreską, jednak średni wynik w grupie to 7,7 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA