Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze: TFI redukowały obligacje skarbowe w portfelach

Według danych Ministerstwa Finansów w funduszach inwestycyjnych z końcem maja znajdowały się polskie obligacje skarbowe o wartości nominalnej niespełna 45 mld zł, co oznacza spadek przez miesiąc aż o 2,5 mld zł.
Foto: Adobestock

Co więcej, maj był trzecim z rzędu miesiącem, w którym fundusze pozbywały się krajowych papierów skarbowych. Z niewielkimi przerwami trend ten utrzymuje się jednak dłuższy czas. Jak dotąd rekord wartości obligacji w portfelach funduszy inwestycyjnych padł pod koniec 2019 r., gdy było to 67,4 mld zł. Wówczas jednak łączne aktywa funduszy sięgały 268 mld zł, z czego 112 mld zł było w funduszach dłużnych. Obecne aktywa w TFI sięgają 305 mld zł, a w funduszach dłużnych jest 118,5 mld zł.

Ogółem w maju zadłużenie w krajowych skarbowych papierach wartościowych wzrosło o 1,3 mld zł, do poziomu 808,4 mld zł. Złożył się na to wzrost zadłużenia wobec banków (w tym NBP) o 15,2 mld zł (do 463,1 mld zł) oraz spadek zadłużenia wobec krajowych inwestorów pozabankowych i nierezydentów odpowiednio o 2,8 mld zł (do 225,1 mld zł) i 11,1 mld zł (do 120,2 mld zł). Udział banków w zadłużeniu w krajowych SPW na koniec maja wzrósł do 57,3 proc., z 55,5 proc. na koniec kwietnia, a udział krajowych inwestorów pozabankowych obniżył się do 27,8 proc., z 28,2 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.