Fundusze inwestycyjne TFI

TFI kupują na GPW najwięcej od 2013 r.

W kwietniu fundusze inwestycyjne kupiły na GPW akcje za około 644 mln zł - wyliczył Trigon DM.
Foto: Bloomberg

Jak podają analitycy Trigona DM, kwota 644 mln zł jest najwyższą od końcówki 2013 r. Był to efekt napływów do funduszy akcji, mieszanych, PPK oraz absolutnej stopy zwrotu.

"Przepływy do funduszy akcji polskich wzrosły o 250 mln zł miesiąc do miesiąca i w kwietniu wypadły najlepiej od roku (219 mln zł). Polepszeniu miesiąc do miesiąca uległy również napływy do funduszy akcji zagranicznych (180 mln zł miesiąc do miesiąca) i są obecnie najwyższe od końcówki 2007 r. Łączne napływy do pozostałych kategorii, po części związanych z rynkiem akcji także wypadły nieco lepiej miesiąc do miesiąca (160 mln zł miesiąc do miesiąca), a ich wartość wyniosła 1,15 mld zł" - podaje Trigon DM.

Wzrost rentowności obligacji przyczynił się do odpływu środków z funduszy obligacyjnych. Jeszcze bezpieczniejsze fundusze pieniężne kontynuują swoją dobrą passę, bo nie odnotowują negatywnych stóp zwrotu w ostatnich miesiącach, w przeciwieństwie do funduszy obligacyjnych.

Większość TFI odnotowała napływy netto. Kolejny miesiąc z rzędu najlepiej wypadł PKO TFI (442 mln zł). Pozytywnie wyróżniały się również inne „bankowe" TFI (NN, Santander, Pekao), do których napływy przekroczyły 300 mln zł. Wyraźnie na minusie był tylko Noble Funds TFI.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.