REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

OFE pozbywały się akcji w marcu

W ubiegłym miesiącu fundusze emerytalne pozbyły się polskich akcji o wartości około 162 mln zł. Był to zarazem czwarty z rzędu miesiąc negatywnego nastawienia do polskich akcji - wynika z raportu Trigona DM.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Podobnie OFE pozbywały się akcji spółek zagranicznych. W ich przypadku podaż sięgnęła 115 mln zł. "Trzy największe fundusze ponownie sprzedawały polskie akcje (najwięcej NN OFE - za 112 mln zł). Łączny popyt pozostałych OFE był za mały, żeby dorównać podaży. Nastawienie do akcji zagranicznych było podzielone, ale podaż ze strony Avivy OFE (98 mln zł) zadecydowała o obrazie całego rynku" - czytamy w raporcie Trigona DM. Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła o 0,1 pkt proc. miesiąc do miesiąca, do 78,6 proc.

"Zwracamy uwagę, że w tej kategorii uwzględnione są również zagraniczne spółki notowane w Polsce w formie dual-listingu (np. MOL, Unicredit, CEZ). Na koniec 2018 roku stanowiły one 2,5 proc. aktywów (3,8 mld zł)" - pisze Maciej Marcinowski, analityk Trigona DM. "Szacujemy, że według alternatywnej metodologii KNF (według której to waluta w jakiej akcje są denominowane, a nie miejsce notowań ma decydować, czy jest to inwestycja zagraniczna) udział tych inwestycji wynosi nie 6,7 proc., a 10,6 proc. (płasko miesiąc do miesiąca)" - ocenia Marcinowski.

Zgodnie z raportem w marcu napływy z ZUS wyniosły 275 mln zł (786 mln zł od początku roku), natomiast marcowe transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 611 mln zł (1823 mln zł od początku roku). Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła w marcu o 0,3 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Pocztylion OFE (0,0 proc.), a najgorszy PZU OFE (-0,7 proc.). Od początku roku najlepszy jest Bankowy OFE (4,9 proc.), a najgorszy Axa OFE (2,6 proc.).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA