REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Grudzień dla rynku funduszy oznaczał ciszę przed burzą?

Ostatni miesiąc 2019 r. różnił się pod względem sprzedaży od poprzednich. Co prawda zdominowały ją znów fundusze dłużne, jednak wielu klientów podjęło większe ryzyko. Doszły też wpływy z PPK.
Foto: Adobestock

Grudzień był wyjątkowo spokojnym miesiącem, jeśli chodzi o sprzedaż funduszy inwestycyjnych, choć wciąż klienci stawiali głównie na fundusze dłużne.

Nastawienie klientów się zmienia

Na pierwszy rzut oka tabela wyników sprzedaży funduszy w grudniu wygląda podobnie do tych z poprzednich miesięcy. Wciąż zainteresowanie klientów skupiało się na funduszach dłużnych, choć tym razem skala napływów była dużo mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Trudno się temu dziwić. Fundusze dłużne w ostatnich miesiącach mają wyraźne problemy z zarabianiem, co zaczęło być jaskrawo widoczne w pierwszych tygodniach stycznia – jednostki wielu strategii w dwa tygodnie zostały przecenione nawet o 0,5 proc. Przyczyną jest oczywiście istotny wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych, który eksperci tłumaczą niespodziewanie wysokim szacunkiem inflacji. Fundusze dłużne wciąż cieszyły się ogromnym (choć mniejszym niż wcześniej) na tle pozostałych kategorii zainteresowaniem klientów, zdobywając około 600 mln zł wpłat netto – wynika ze wstępnych danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Co to oznacza? Że w całym ubiegłym roku do tego typu strategii klienci łącznie wpłacili aż 4,6 mld zł netto.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA