REKLAMA
REKLAMA

Forex

Juan najsłabszy od ponad dekady

Chińska waluta przebiła w poniedziałek barierę 7 jednostek za dolara po raz pierwszy od 2008 r., budząc obawy o dalsza eskalację wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem. Wskaźnik PMI spadł w lipcu do najniższej wartości od pięciu miesięcy, a chiński Shanghai Coposite - o 1,62 proc.
Foto: AFP

Juan gwałtownie osłabił się względem dolara po tym, jak Ludowy Bank Chin ustalił dzienną stopę referencyjną na 6,9225. Przypomnijmy, że chiński bank centralny ustala wartość swojej waluty każdego dnia roboczego i może ona odchylać się od tego poziomu o 2 proc. w górę lub w dół. Bank poinformował w oświadczeniu, że na decyzję wpłynęła zapowiedź Donalda Trumpa, który poinformował w zeszłym tygodniu o nowej rundzie taryf na towary o wartości 300 mld USD, która zacznie obowiązywać od 1 września. Jak uważają analitycy z Citi, decyzja Pekinu może jeszcze bardziej wpłynąć na eskalację napięć w handlu. – Władze w USA są wrażliwe na ruchy w polityce monetarnej. Wielokrotnie obwiniali (Chiny – red.) za manipulacje walutami, które miały na celu osłabienie wpływu taryf handlowych i podkreślali, że stabilność walut jest ważną częścią każdej umowy między USA a Chinami – napisali analitycy Citi.

PMI spadło w lipcu do 51,6 pkt, co jest najniższym poziomem od lutego. Dla porównania, w czerwcu wyniosło 52 pkt. Mimo spadku wskaźnika analitycy wskazują, że sytuacja w chińskiej gospodarce się poprawia. - Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka Chin wykazała oznaki ożywienia w lipcu dzięki obniżkom podatków na dużą skalę, a także ciągłemu wsparciu polityki pieniężnej i inwestycji infrastrukturalnych kierowanych przez rząd - twierdzi Zhengsheng Zhong, dyrektor ds. analizy makroekonomicznej w grupie CEBM.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA