Finanse

KNF. Zaskakująca roszada kadrowa w nadzorze

Robert Wąchała nie dowodzi już pracami Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego. Obowiązki dyrektora pełni teraz Sebastian Bogdan.

Robert Wąchała w połowie miesiąca rozstał się z Departematnem Rozwoju Rynku Finansowego KNF.

Foto: materiały prasowe

Zaskakująca zmiana kadrowa nastąpiła w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o Roberta Wąchałę, który nie jest już dyrektorem Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego. Uczestnicy rynku nie ukrywają, że jest to wielkie zaskoczenie, i zastanawiają się, czy w tej zmianie nie ma drugiego dna. KNF zapewnia, że to kwestia zmian strukturalnych i organizacyjnych.

Dziwny ruch

Wąchała jest dobrze znany uczestnikom rynku, z nadzorem związany był od kilkunastu lat. Dość powiedzieć, że pracował w nadzorze, gdy ten działał pod szyldem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W latach 2001–2006 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Nadzoru Rynku, a później dyrektora Departamentu Informacji i Analiz.

W 2007 r. powierzono mu stanowisko dyrektora Departamentu Nadzoru Obrotu, gdzie odpowiedzialny był za nadzór nad wykonaniem przez spółki publicznie obowiązków informacyjnych, a także za wykrywanie przestępstw na rynku kapitałowym. Później był dyrektorem Departamentu Infrastruktury Rynku Kapitałowego i Nadzoru Obrotu, a po ostatnich zmianach organizacyjnych w Komisji kierował pracami Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego (do 19 czerwca), który odpowiedzialny był za współpracę z instytucjami infrastrukturalnymi oraz za prace związane ze strategią rynku.

– Na pewno odejście Roberta Wąchały jest dużym zaskoczeniem. Ma przecież bardzo duże doświadczenie w pracach nadzorczych, a także szeroką wiedzę. Taka zmiana zawsze rodzi dodatkowe pytania. Warto zwrócić uwagę, że przez większość swojej kariery Wąchała pełnił dość newralgiczną funkcję. Niewykluczone, że zamieszanie na rynku, z jakim mamy do czynienia od kilkunastu miesięcy, mu nie pomogło. Oczywiście nie można wykluczyć, że nie tak dawno wybrane nowe władze KNF chcą po prostu wprowadzić swój ład w Komisji – mówi osoba blisko związana z rynkiem.

Jak zmiany kadrowe komentuje sam nadzór? – Urząd KNF przechodzi proces zmian strukturalnych i organizacyjnych, których celem jest sprawniejsze zaadresowanie zadań nadzorczych w ramach współpracy międzysektorowej oraz nowych regulacji. Robert Wąchała 19 czerwca 2019 r. przestał kierować pracami Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego. Pełniącym obowiązki dyrektora tego departamentu został Sebastian Bogdan. Za współpracę w zakresie strategii rozwoju rynku kapitałowego w UKNF odpowiadać będzie Michał Kruszka, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii – usłyszeliśmy w biurze prasowym Komisji Nadzoru Finansowego.

Kolejna zmiana

Wąchała jest kolejną osobą, która była związana z Komisją przez wiele lat i ostatecznie się z nią rozstała. Nieco ponad rok temu podobna historia dotyczyła Marka Szuszkiewicza, który przez lata był odpowiedzialny za pion nadzoru nad rynkiem kapitałowym, a później był dyrektorem Departamentu Firm Inwestycyjnych i Infrastruktury Rynku Kapitałowego. Również jego odejście było dla obserwatorów wielkim zaskoczeniem.

Obecnie dyrektorem zarządzającym pionem nadzoru nad rynkiem kapitałowym jest Magdalena Łapsa-Parczewska. Z kolei za Departament Firm Inwestycyjnych odpowiada Maciej Kurzajewski, który jest związany z Komisją Nadzoru Finansowego od lat, a który awansował po tym, gdy Szuszkiewicz odszedł z zajmowanego stanowiska.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.