REKLAMA
REKLAMA

Finanse

To koniec OFE. Zgromadzone w nich aktywa trafią na prywatne IKE

100 proc. środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych trafi na prywatne indywidualne konta emerytalne prawie 16 mln członków OFE – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki rozważał wcześniej różne koncepcje likwidacji OFE.

Foto: Bloomberg

Premier przedstawił w poniedziałek rządową koncepcję przyszłości otwartych funduszy emerytalnych. – To będzie swoista prywatyzacja pieniędzy zgromadzonych w OFE. Oddamy te pieniądze Polakom – mówił Mateusz Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami.

Koncepcja w sprawie OFE

Zgodnie z tą koncepcją wszystkie aktywa zgromadzone w OFE, o łącznej wartości 162 mld zł, zostaną przeniesione na prywatne indywidualne konta emerytalne członków OFE lub na ich subkonta w ZUS. Domyślnie będą trafiać na IKE, jeśli jednak ktoś woli, żeby trafiły do ZUS, i złoży specjalną deklarację w tej sprawie, pójdą na jego subkonto. Tak czy inaczej, po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone, powiększą emeryturę ich posiadacza. Zarówno pieniądze zgromadzone w IKE, jak i te na subkontach w ZUS będą podlegały dziedziczeniu. Średnio na każdego członka OFE przypada dziś niemal 10 tys. zł oszczędności.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA