Finanse

Morawiecki: 100 proc. środków z OFE na prywatne konta

- Rząd przedstawia dziś propozycję przeniesienia całości środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE), w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Możliwe też będzie pozostawienie całości środków na koncie w ZUS. Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania.
Foto: Adobestock

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia dzisiaj propozycję przekazania całości środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE ma nastąpić w styczniu 2020 r.

- Po pierwsze, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować te środki: czy na IKE, czy przesunąć je do ZUS - to nie jest decyzja rządu i państwa. Domyślnie zakładamy, że Polacy chcą je zostawić na IKE na swoich prywatnych kontach - dodał.

Każdy będzie mógł zdecydować, czy chce, żeby jego pieniądze zostały na jego prywatnym IKE, czy też woli, żeby trafiły na jego subkonto w ZUS. Tak czy inaczej po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone, powiększą emeryturę. Będą też podlegały dziedziczeniu.

Od pieniędzy przekazanych do IKE pobierana będzie opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. - Gdyby tej opłaty nie było, pieniądze te byłyby uprzywilejowane wobec emerytur wypłacanych z ZUS, które są opodatkowane - tłumaczył Morawiecki.

Podkreślił, że „to de facto jest sprywatyzowanie tych środków, a więc odcięcie wątpliwości".

Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania, poinformował też premier.

Morawiecki wskazał, że system emerytalny ma być oparty o trzy filary: o Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o pracownicze plany kapitałowe (PPK) i „takie przekształcenie OFE, żeby nikt już nigdy w przyszłości nie mógł sięgnąć po te środki, które od 1999 r. często były uważane za środki na de facto indywidualnych rachunkach obywateli".

- Chcemy dziś poprzez tę zmianę zaproponować niezbędny krok w kierunku uporządkowania systemu emerytalnego, jego większej transparentności, żeby przyszli emeryci mieli pewność - podsumował premier.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że w ramach przekształceń OFE w IKE rząd chce zmniejszać progi inwestycji w akcje.

- Będziemy chcieli zmniejszać progi inwestycji w akcje - po to, by zarządzanie było bardziej bezpieczne - powiedział Kwieciński.

Dodał, że jeśli chodzi o opłatę przekształceniową, rząd chce wprowadzić ryczałt w wysokości 15 proc. zamiast obecnych 18 proc. podatku.

- Powszechne towarzystwa emerytalne zostaną przekształcone w towarzystwa funduszy inwestycyjnych, rachunek uczestnika OFE - w indywidualne konta emerytalne - wskazał minister.

Uczestnicy sami dokonają wyboru:

Opcja 1, przekazanie wszystkich środków z OFE na prywatne IKE,

Opcja 2: przeniesienie wszystkich środków z OFE do ZUS na konto emerytalne w I filarze – na podstawie złożonej deklaracji.

Obecnie OFE to 162 mld zł aktywów, w tym 126,9 mld zł aktywów zainwestowane w akcjach na GPW, 10,8 mld zł w akcjach na rynkach zagranicznych. System OFE ma 15,8 mln uczestników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.