Finanse

GPW świętuje 30-lecie. Śledź relację razem z „Parkietem”

Rozpoczynamy obchody 30 – lecia GPW. Jesteśmy w siedzibie warszawskiej giełdy, gdzie już za chwilę prezydent Andrzej Duda, poprzez symboliczne uderzenie w dzwon giełdowy rozpocznie dzisiejszą sesję. Zapraszamy do śledzenia relacji.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Aktualizacja 17.05

Oficjalne zakończenie dzisiejszego dnia notowań oraz uroczystości 30-lecia GPW. Wszystkie materiały wideo z wydarzenia dostępne są pod linkiem: youtube.com/c/ParkietTV/videos

Aktualizacja 16. 48

- Uważam, że do historii przejdzie zaklasyfikowanie naszego rynku do rangi rozwiniętych. Ważną decyzją było też stworzenie własnego systemu transakcyjnego, dzięki czemu z importera technologii chcemy przejść w eksportera. Trzecim elementem z pewnością będą uzyskane w ostatnich latach zyski przewyższające 150 mln zł – oznajmił Marek Dietl, prezes GPW.

Aktualizacja 16.44

- Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że giełda jest stałym elementem naszej gospodarczej rzeczywistości. Wtedy jednak był to symbol zmiany, element wejścia w wielki świat. Dodatkowo, pozyskanie kapitału w ramach debiutu pomogło nam przetrwać trudniejszy okres związany m.in. z pęknięciem bańki internetowej – dodał prof. Janusz Filipiak, prezes Comarchu

Aktualizacja 16.37

- Do dziś trwają spory o to, czy debiut GPW na giełdzie był dobrą, czy złą decyzją. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że była to dobra decyzja. Istotne jest pokazanie, że wymogi, których spełnienia oczekujemy od innych firm, również je spełniamy – wtrącił prezes Rozłucki.

Aktualizacja 16.30

- Istotnym zdarzeniem z pewnością było powołanie NewConnect w 2007 r. Ważne było też powołanie rynku Catalyst, z którym wiążemy ogromne nadzieje – dodał Dariusz Kułakowski, członek zarządu GPW.

Prezes Rozłucki dzieli się kamieniami milowymi w historii polskiej giełdy, m.in. wejście do Światowej Federacji Giełd, przeprowadzkę do nowego budynku przy ul. Książęcej, czy wprowadzenie kodeksu dobrych praktyk.

Aktualizacja 16.20

Ostatnim naszym dzisiejszym gościem będzie współzałożyciel i pierwszy, wieloletni prezes warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki. Start transmisji o 16.30.

Aktualizacja 16.15

- Pierwszy dzień notowań był dla mnie ważnym przeżyciem, nie byliśmy pewni, czy nasz system informatyczny zadziała. Eksperci z Francji odradzali nam wprowadzenie tego systemu, ale jednak się udało. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, ponieważ przy wdrażaniu wspomnianego systemu mogliśmy korzystać ze wsparcia zagranicznych ekspertów – stwierdziła Elżbieta Pustoła, prezes KDPW w latach 1994-2009 opowiadając swoje przeżycia związane z stworzeniem giełdy.

Aktualizacja 16.05

- Powstanie giełdy były nie tylko dużym krokiem dla całego rynku kapitałowego, ale i symbolem obalenia dawnego systemu – stwierdził Wiesław Rozłucki, prezes GPW w latach 1991-2006.

Aktualizacja 16.00

Rozpoczyna się ostatni panel zatytułowany „GPW 1991-2021”. Gośćmi będą m.in. pierwszy prezes GPW Wiesław Rozłucki oraz Marek Dietl, obecny prezes GPW.

Aktualizacja godz. 15.03

O 15.20 kolejna z dzisiejszych rozmów w Parkiet TV. Naszym gościem będzie Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Aktualizacja 15.02

- Uważam, że inwestycje związane z ochroną środowiska dają szansę na rozwój nowych sektorów m.in. systemów informatycznych. Trzeba pamiętać, że OZE to nie tylko nowe sposoby pozyskiwania energii. Warto, żeby firmy korzystały z giełdy jako źródło finansowania swoich projektów, uzbroiły się w kapitał przed nadchodzącą rewolucją w tym aspekcie – podsumował Paweł Borys z PFR.

Aktualizacja 14.50

- Uważam że wzrost zamożności, zmiana sposobu myślenia, oraz wzrost edukacji powoduje, że coraz więcej firm będzie korzystać z giełdy bądź m.in. crowdfundingu jako metod skutecznego finansowania swoich projektów – podsumował Krzysztof Borowski z SGH.

Aktualizacja 14.49

- Zarówno ubiegły jak i ten rok jest bardzo dobry pod względem IPO. Firmy z coraz bardziej zaawansowanych branż decydują się na wejście na giełdę. Mamy nadzieję, że kapitału dla tych projektów nie zabraknie. Co ważne, za liderami branż podążają też małe spółki, dlatego ofert pojawia się coraz więcej – stwierdził Piotr Borowski z GPW, odnosząc się do giełdowych debiutów.

Aktualizacja 14.45

- Inwestorów indywidualnych szczególnie przyciągają fundusze inwestycyjne oraz IPO. Wracając do tematu PPK, o ile wiemy, że program ten przyniesie zadowalające stopy zwrotu, to dopiero po reformie związanej z OFE będziemy mogli mówić o rozsądnym rozwoju PPK. Mam również nadzieję, że ruszy realizacja poszczególnych punktów Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego – dodała Małgorzata Rusewicz z IZFiA.

Aktualizacja 14.41

- Wdrożeniu programu PPK nie sprzyja sytuacja związana z OFE. To, czego potrzebujemy już po zakończeniu tych reform, to stabilizacja długoterminowych regulacji. Właśnie dzięki temu odbudujemy zaufanie społeczeństwa. Mam wrażenie, że po takim trudniejszym okresie IPO spółek z nowych dziedzin przyciągnęły zainteresowanie inwestorów – podsumował Paweł Borys z PFR.

Aktualizacja 14.34

- Patrzymy na program PPK z dużym optymizmem. PPK to projekt inwestycyjny, który ma dużo sensu, wstrzeliliśmy się w dobry okres jego rozwoju. W długim okresie bardzo ważne będą wyniki jego zarządzania, które w długim okresie z pewnością będą lepsze, niż te z depozytów bankowych. Potrzebujemy dużo pracy organicznej, działań marketingowych i czasu – stwierdził Piotr Borowski, członek zarządu GPW opowiadając o wpływie PPK na giełdę.

Aktualizacja 14.32

- Większość studentów, z którymi miałem kontakt była sceptyczna co do programu PPK, ponieważ z tyłu głowy miała to, co stało się z OFE. Myślę, że jednym z kluczowych magnesów na nowych klientów będą generowane przez inwestycje wyniki. Zabrakło mi lepszego rozreklamowania programu, m.in. kampanii z udziałem znanych osób – oznajmił prof. Krzysztof Borowski z SGH.

Aktualizacja 14.28

- Rzeczywiście spodziewaliśmy się większego udziału społeczeństwa w programie PPK. Liczyliśmy, że korzyści przeważą o decyzji dotyczącej wejścia do programu. Uważam że pomysłem, który przyniesie pozytywne konsekwencje będzie włączenie we wdrażanie PPK pracodawców. Niestety jesteśmy społeczeństwem, które nie myśli o oszczędzaniu, patrzy krótkoterminowo. Mam nadzieję, że dalej wprowadzając program PPK zwiększy się poziom edukacji finansowej – dodała Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA.

Aktualizacja 14.22

- Aby gromadzenie kapitału w długim terminie było efektywne, potrzebne jest zaangażowanie pewnych środków w rynku kapitałowym. Uważam, że takim dobrym sposobem pomnażania długoterminowego kapitału jest program PPK – stwierdził prezes PFR Paweł Borys podejmując kwestię programu PPK.

Aktualizacja 14.10

Podczas przerwy między panelami krótkimi przemyśleniami podzielił się z uczestnikami minister Jarosław Gowin. - Reaktywacja giełdy była dla mnie wydarzeniem historycznym. Rynek kapitałowy w Polsce to symbol połączenia ponad podziałami politycznymi. 30-letnia historia giełdy to historia długiego dojrzewania, czego świadectwem jest m.in. rozwój technologiczny. Obecnie wsparcie polityczne rynku kapitałowego jest konieczne, abyśmy zagościli w „giełdowej ekstraklasie". Na giełdowej mapie świata jest miejsce dla firmy, która mogłaby być strategicznym partnerem dla mniejszych rynków, i uważam, ze to miejsce może zająć właśnie GPW – stwierdził Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

Aktualizacja godz. 13.45

Za chwilę gościem w studiu Parkiet TV na giełdzie będzie Piotr Kozłowski, dyrektor Biura Maklerskiego Pekao. Zapraszamy na transmisję od 13.50

Aktualizacja 13.44

- Patrzymy na inne rynki, przyglądamy się innym rozwiązaniom. W tym momencie pojawia się dużo imitacji rozwiązań, głównie ze względu na inwestorów zagranicznych, którzy uznają coś za standard, i chcą pracować z tymi narzędziami. Często mówi się, że GPW nie ma z kim konkurować, jednak ja dostrzegam coraz większą konkurencję dla GPW. Rywalizujemy o inwestorów czy uczestników rynku, dlatego ważnym aspektem jest wprowadzanie innowacji. Myślę, że pewnego rozwinięcia wymaga aspekt rozwoju edukacji finansowej – podsumowała Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.

Aktualizacja 13.39

- Dzisiaj gdy rozmawiamy o giełdzie, mówimy o całym ekosystemie, który jest istotą giełdy. Wspomniane usługi maklerskie, cały rynek funduszy VC czy funduszy inwestycyjnych. Właśnie dzięki temu ekosystemowi kilka lat temu zostaliśmy uznani przez jedną organizację za rynek rozwinięty. Wydaje się, że wspomniany ekosystem jest na najwyższym poziomie technicznym i organizacyjnym. Uważam, że choć narzędzia zmieniły się diametralnie, dzięki czemu działania są bardziej przejrzyste, to rola domów maklerskich pozostaje w zasadzie taka sama – stwierdził Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

Aktualizacja 13.34

- Cyfryzacja rzeczywiście mocno postępuje, wewnętrznie domy maklerskie również dokonują zmian strukturalnych, chociażby w sferze zatrudnienia. Wspomniana cyfryzacja zmieniła podejście do klienta, a co za tym idzie, zmieniła rolę domów maklerskich. Przyjęliśmy rolę bardziej analityczną, dochodzi jeszcze element znalezienia najkorzystniejszego rozwiązania dla klienta. Nasi klienci bardzo przyzwyczaili się do inwestowania m.in. w fundusze inwestycyjne, panuje duża awersja do inwestycji bezpośrednich. Mam jednak nadzieję, że obecna sytuacja spowoduje, że ta tendencja zacznie się zmieniać, a inwestorzy zadbają o edukację – oznajmił Piotr Kozłowski, dyrektor BM Pekao

Aktualizacja 13.28

- Technologia i innowacyjność z pewnością była wyróżnikiem DM BOŚ, kiedy wchodziliśmy na rynek. W tej chwili biura maklerskie konkurują wspomnianą technologią, m.in. platformami transakcyjnymi czy narzędziami wspomagającymi podejmowanie decyzji. Uważam, że ten trend będzie się utrzymywał – dodał Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ odpowiadając na pytanie dotyczące sposobu funkcjonowania domów maklerskich.

Aktualizacja 13.20

- Patrząc w szerszym horyzoncie czasowym uważam, że jako społeczeństwo sforsowaliśmy barierę dotyczącą zamożności, dzięki czemu coraz więcej osób może lokować swoje oszczędności m.in. na giełdzie. Po 30 latach niestety nie udało nam się przejść bariery wiedzy. Dla dużej grupy ludzi giełda jest często magią. Często dyskutujemy na temat edukacji, organizowane są panele, specjalne kursy, jednak nadal poziom nie jest satysfakcjonujący – dodał Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Aktualizacja 13.15


– Kiedyś dla wielu przedsiębiorstw jedyną drogą rozwoju była giełda, przez co na parkiet trafiło wiele spółek, które szczerze mówiąc, nie powinny tam być m.in. ze względu na wielkość. W tym momencie jesteśmy świadkami urealnienia liczby spółek, i mam nadzieję, że nadchodzi czas rozwoju – stwierdził Mirosław Kachniewski, prezes SEG odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy liczba emitentów na GPW jest odpowiednia.

Aktualizacja 13.05

Na początku giełdy wszystko z nią związane było bardzo symboliczne, m.in. umiejscowienie jej w byłej siedzibie KC PZPR. Pierwsze spółki, które debiutowały na giełdzie też miały pokazać, że można kupować akcje firm, których produkty są szczególnie pożądane, chodziło m.in. o Wedla czy Żywca – stwierdził Maciej Trybuchowski z KDPW.

Aktualizacja 13.00

Paneliści debaty „Emitenci – Inwestorzy – Rynek" wymieniają się wspomnieniami dotyczącymi 30-lecia GPW. Pojawiają się anegdoty dotyczące m.in. zawartych transakcji oraz zmiany siedziby w 2000 r. przy ul. Książęcej.

Aktualizacja 11.55

Polski rynek technologii już jest na wysokim poziomie, mamy dobre marki, którymi możemy pochwalić się na zagranicznych rynkach. Ubiegły rok to czas dynamicznego rozwoju, przeprowadzono bardzo dużo rund finansowania VC, co świadczy o tym, że mamy dobre podstawy do budowania takiego ośrodka – stwierdził Marcin Gadomski, wiceprezes Banku Pekao omawiając temat GPW jako ośrodka rozwoju dla tego typu firm.

Aktualizacja 11. 50

W samo południe zapraszamy na rozmowę z gospodarzem dzisiejszego jubileuszu, Markiem Dietlem, prezesem Giełdy Papierów Wartościowych.

Aktualizacja 11. 44

Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen o sposobie zarządzania giełdowymi spółkami Skarbu Państwa. – Kapitał ma narodowość, a spółki Skarbu Państwa są niezwykle ważnym nerwem gospodarczym i biznesowym i wniosły one istotny wkład w walce z pandemią. Działo się to bardzo szybko. Nie tylko w czasach hossy, ale i bessy te organizmy, tak krytykowane, są niezwykle sprawnym narzędziem biznesowym, ale mają nadal ogromne znacznie strategiczne. Dzisiaj wszystkie spółki Skarbu Państwa są niezwykle profesjonalnie zarządzane.

Aktualizacja 11. 43

Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen o sposobie zarządzania giełdowymi spółkami Skarbu Państwa. – Kapitał ma narodowość, a spółki Skarbu Państwa są niezwykle ważnym nerwem gospodarczym i biznesowym i wniosły one istotny wkład w walce z pandemią. Działo się to bardzo szybko. Nie tylko w czasach hossy, ale i bessy te organizmy, tak krytykowane, są niezwykle sprawnym narzędziem biznesowym, ale mają nadal ogromne znacznie strategiczne. Dzisiaj wszystkie spółki Skarbu Państwa są niezwykle profesjonalnie zarządzane.

Aktualizacja 11. 39

- Polacy dzisiaj są dużo zamożniejsi niż 30 lat temu. Są inne oczekiwania odnośnie do życia. Jeśli natomiast chodzi o oszczędności Polaków to nigdy nie były one tak duże. Nasze aspiracje też są inne niż 30 lat temu. Teraz cenimy sobie większe bezpieczeństwo i spokój. Możemy porównywać różne okresy, natomiast uważam, że teraz jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej – uważa Jagiełło.

Aktualizacja 11. 35

W kontekście GPW i rynku kapitałowego nie mogło zabraknąć także tematu inwestorów indywidualnych

- Zachęcam do tego, aby inwestorzy indywidualni uczestniczyli w projektach giełdowych. Solą giełdy są jednak inwestorzy instytucjonalni. Nie przesadzałbym z gloryfikowaniem inwestorów indywidualnych, chociaż oczywiście oni mają swoje miejsce w ekosystemie gospodarczym. W Polsce dojrzewa natomiast pokolenie dla którego giełda jest od zawsze – wskazywał Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Który podkreślał również rolę pośrednich inwestycji giełdowych.

Aktualizacja 11. 27

- Giełda daje natomiast impuls do tego, aby spełniać najwyższe standardy w różnych obszarach – dodaje Chludziński.

Aktualizacja 11. 25

Ruszył kolejny panel: „GPW, a spółki Skarbu Państwa – nie tylko prywatyzacja"

Marcin Chludziński, prezes KGHM: - Pierwszy okres pandemii to bardzo niska cena miedzi, co nas bardzo zaskoczyło i było dla nas wyzwaniem. Staraliśmy się jednak działać w jak najbardziej elastyczny sposób. Mimo Covid – 19 byliśmy w stanie funkcjonować. Zajmowaliśmy się jednak nie tylko biznesem, ale też wsparliśmy walkę z Covid – 19.

Aktualizacja 11. 17

Za chwilę kolejny panel dyskusyjny, ale wcześniej wystąpienie wicepremiera Jacka Sasina.

- Stworzenie rynku kapitałowego od zera jest wielkim sukcesem naszego kraju. W ciągu ostatnich 30 lat udało nam się przejść całą drogę, aż do statusu rynku rozwiniętego w najkrótszym czasie spośród wszystkich państw na świecie. GPW jest szczególnym punktem na gospodarczej mapie Polski. Wierzę, że za 30 lat będziemy mogli mówić o równorzędnej giełdzie w stosunku do największych światowych giełd – wskazywał Sasin.

Aktualizacja 10.20

Zapraszamy o 10.20 na pierwszą z naszych rozmów z GPW. Rozmawiamy z Mirosławem Kachniewskim, prezesem Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Aktualizacja 10.10

- Nie zmieni się natomiast jedna rzecz. Tworzenie wartości dodanej będzie na pewno konstytuowało biznes w przyszłości. Życzę wszystkim, abyśmy nadal zwiększali współczynnik zysku na akcje – mówił Dietl

- Najbliższe 10 lat będzie takie jak ostatnie lata. Będzie duża dynamika rozwoju, a Polska nadal powinna wyróżniać się na tle Europy – wskazywał z kolei Ernest Pytlarczyk.

- Teraz jest czas na eksperymentowanie i zdobywanie nowych szczytów. Nie zmieni się natomiast to, że klient będzie najważniejszy – podkreślał Rafał Kozłowski

- Wszystko będzie tak samo, jak teraz, tylko bardziej – mówił Żyznowski

Aktualizacja 10.03

- Polskiej firmie będzie bardzo trudno konkurować z firmami amerykańskimi czy chińskimi, które mają rynki z większym potencjałem. Chciałbym dożyć sytuacji, aby polska firma faktycznie zawojowała cały świat. Atutem polskich firm jest to, że mogą one odgrywać znaczną rolę w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Zachęcam do powrotu do myślenia o minimocarstwowym myśleniu w kontekście GPW – uważa Wiesław Żyznowski.

Aktualizacja 9.56

- W Asseco mamy bardzo przyziemne myślenie o biznesie, natomiast to co jest istotne to fakt, że jesteśmy w stanie konkurować na rynku międzynarodowym w każdym aspekcie IT. Nasza historia pokazuje, że da się to zrobić. Forsujemy model określany przez nas jako federacyjny. Mamy nadzieję działać tak dalej – wskazuje Rafał Kozłowski, prezes Asseco Enterprise Solutions.

Aktualizacja 9.51

- Zmiany w łańcuchach dostaw i miejsce jakie Polska zajmie w światowej gospodarce będzie miało wpływ na warszawską giełdę – podkreśla Ernest Pytlarczyk.

Aktualizacja 9.47

Prezes GPW, Marek Dietl wskazuje także na elementy, które mogą być siłą napędową naszego rynku.

- Na pewno jest to technologia. Trzeba tworzyć rozwiązania, które w skali globalnej są najlepsze, wykorzystywać je u siebie i to właśnie będzie decydowało czym będzie polski rynek i sama giełda – mówi Dietl.

Aktualizacja 9.42

Kiedy mowa o GPW nie mogło także zabraknąć wątku dotyczącego branży gier.

- W ostatnich latach osiągnęliśmy masę krytyczną jeśli chodzi o tworzenie gier i to było dla niej bardzo ważne – wskazuje Grzegorz Miechowski, członek zarządu 11 bit studios.

Aktualizacja 9.39

- Nie poradziliśmy sobie z rosnącym popytem i musieliśmy się skupić tylko na potrzebach związanych z Covid – 19. Nie poradziliśmy sobie także ze wzrostem cen rękawic. Paradoksalnie jednak pandemia przełożyła się na poprawę wyników całej branży w której działamy. To co udało się natomiast osiągnąć Mercatorowi było możliwe również dzięki GPW. Mogę o niej mówić w samych superlatywach i myślę w ten sposób o niej od 30 lat. To dzięki pieniądzom pozyskanym na giełdzie mogliśmy budować i rozbudowywać fabryki. Gdyby nie to, skala naszego sukcesu covidowego byłaby mniejsza – podkreśla Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical.

Aktualizacja 9.34

- W wyniku pandemii zmieniliśmy szybko ofertę produktową, dostosowaliśmy rynki zbytu do aktualnej sytuacji gospodarczej. Były to działania, które spowodowały, że organizacja w elastyczny sposób dostosowywała się do nowej rzeczywistości rynkowej. Strategia firmy powinna być jednak oparta o planowanie wieloletnie. Powinniśmy przewidywać co się będzie działo w kolejnych latach – podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System, firmy, która okazała się jednym z wygranych czasów koronawirusa.

Aktualizacja godz. 9.29

- W średnim i długim okresie wątek, który będzie miał wpływ na rozwój rynku kapitałowego to reforma emerytalna. Istotne będą też wszystkie zmiany podatkowe, które w zapowiadanym nowym ładzie będą miały wpływ na giełdę – mówił Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Pekao.

Aktualizacja godz. 9.26

- Najważniejsze są szybko rosnące firmy z etycznymi zarządami. Żeby one się pojawiały na giełdzie, trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Część z nich, my jako pracownicy giełdy możemy stworzyć i to dość dobrze się udało w ubiegłym roku. Drugi element na który mamy mniejszy wpływ to otoczenie makroekonomiczne i ono nam niezwykle sprzyjało. Pandemia i środowisko niskich stóp procentowych nam sprzyjają. Duch zdrowej przedsiębiorczości, z dobrze zorganizowanym rynkiem i dobrymi parametrami szeroko rozumianej ekonomii tworzy zbiór który zapewnia powodzenie giełdzie – wskazuje Marek Dietl, prezes GPW.

Aktualizacja godz. 9.18

Po uroczystym otwarciu sesji czas na pierwszy panel dyskusyjny „Przez giełdę ku nowoczesności".

Aktualizacja godz. 9.17

Rozpoczęła się piątkowa sesja. Zainaugurował ją prezydent RP Andrzej Duda. Z poczucia kronikarskiego obowiązku zauważymy, że WIG20 notowania zaczął nieznacznie pod kreską.

Pierwsze słowo należy do prezydenta Andrzeja Dudy.

- Pamiętam dokładnie sprawozdanie z pierwszej sesji giełdowej. Było to dla mnie duże przeżycie. Rozumiałem bowiem wagę tej wielkiej zmiany. Giełda była synonimem wolnego świata. Był to wielki świat, niczym Wall Street. Wielki świat wolności gospodarczej, a jednocześnie synonim bogactwa i prosperity. Dzisiaj mamy największą giełdę w regionie i z tego jesteśmy dumni. Po 30 latach Polska zmieniła się nie do poznania. Być może tego do końca nie doceniamy. Jesteśmy w innej Polsce, z której możemy być dumni. To samo dotyczy giełdy. Dzisiaj żyjemy w czasach pandemii. Eksperci wskazują, że Polska gospodarka również dzięki rynkowi kapitałowemu, spółkom i menedżerom relatywnie dobrze przechodzi przez ten czas. Mam nadzieję, że ta mądrość i zapobiegliwość, które stanowiły koło ratunkowe dla firm, będą przyczynkiem do dynamicznego odbicia. Giełdzie życzę, aby liczyła się nie tylko w Europie, ale także i na świecie – mówił Andrzej Duda.

W wystąpieniu nie mogło także zabraknąć podziękowań dla osób, które tworzyły i tworzą giełdę i rynek kapitałowy. Szczególne podziękowania zostały skierowane w kierunku Wiesława Rozłuckiego oraz Lesława Pagi.

Patronat honorowy nad jubileuszem objął Prezydent RP. To właśnie symboliczne uderzenie w dzwon giełdowy przez Andrzeja Dudę rozpoczęło oficjalne obchody 30-lecia GPW.

- Warszawską giełdę można uznać za ikonę odbudowanego, w niepodległej Polsce, wolnego rynku. Jest ona jednym z symboli wolnej Polski. Na warszawskim parkiecie Polska wytyczyła drogę, która może być lekcją i inspiracją dla innych narodów, rozumiejących wagę wolności ekonomicznej – wskazywał w przemówieniu poprzedzającym imprezę, prezydent Andrzej Duda. - Giełda rośnie wraz z polskimi osiągnięciami i rozwojem gospodarki. Polska giełda, zdecydowany lider w Europie środkowo – Wschodniej, jest także probierzem możliwości gospodarczych całego naszego regionu. Cieszę, się, że GPW ma aspiracje do tego, aby być hubem dla młodych spółek technologicznych. Życzę warszawskiej giełdzie wielu spektakularnych debiutów z polski i całego regionu. Życzę GPW aby było to miejsce, które odzwierciedla sukces polskiej gospodarki, ośrodkiem z którego płyną impulsy do umacniania naszej konkurencyjności i innowacyjności, gdzie promowany jest patriotyzm gospodarczy i gdzie następuje upowszechnianie własności i stymulowany jest polski dobrobyt – wskazywał Andrzej Duda.

– Przez 30 lat przeszliśmy od długą drogę od rynku, zaczynając od rynku któremu nikt nie dawał szans. Wydawało, że się robienie giełdy w kraju w którym nie ma za bardzo kapitału, nie ma sensu. Dominowały także przedsiębiorstwa państwowe. Wbrew logice udało się jednak stworzyć rynek kapitałowy, który w ciągu 27 lat został zakwalifikowany do rynków rozwiniętych. Przeszliśmy więc tę drogę w ekspresowym tempie. Dzisiaj polski rynek i giełda jest modelem udanej transformacji i wprowadzenia instytucji wolnorynkowych do systemu gospodarczego. Wiele krajów zazdrości nam takiej giełdy i rynku kapitałowego. Jako inwestorzy możemy się natomiast cieszyć, że inwestujemy na niezwykle płynnym rynku, na którym są wspaniałe spółki, awangarda polskiego gospodarki – mówił w z kolei Marek Dietl, prezes GPW.

Uroczystości związane z jubileuszem GPW będą trwały przez całą piątkową sesję. Oprócz wspomnianego już prezydenta Andrzej Dudy swoje przemówienia mają wygłosić m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremierzy Jacek Sasin oraz Jarosław Gowin. W planie są też liczne panele dyskusyjne, podczas których z pewnością nie zabraknie giełdowych wspomnień, ale także przemyśleń dotyczących tego, co może przynieść przyszłość. Debatować na ten temat będą m.in. przedstawiciele czołowych spółek giełdowych, przedstawiciele branży maklerskich czy też instytucji rynku kapitałowego.

Całość wydarzenia można będzie śledzić online na stronie 30latgpw.pl

Wydarzenia te będzie można śledzić na stronie parkiet.com. Zapraszamy m.in. na wywiady wideo m.in. z pierwszym prezesem GPW Wiesławem Rozłuckim, obecnym szefem GPW Markiem Dietlem, prezesem PFR Pawłem Borysem, szefem SEG Mirosławem Kachniewskim czy Piotrem Kozłowskim, dyrektorem BM Pekao.

Zapraszamy do śledzenia relacji w piątek od rana.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.