Finanse

Reforma emerytalna rządu pod ostrzałem krytyków

Kilku ministrów, KNF, NBP, przedsiębiorcy i instytucje finansowe zgłosili liczne uwagi do projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Mimo to Ministerstwo Finansów jest zdeterminowane, by wprowadzić projekt.
Foto: Adobestock

O ile sama idea wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) zbierała pozytywne opinie zainteresowanych stron, o tyle projekt ustawy, przekazany 15 lutego do uzgodnień międzyresortowych i publicznych konsultacji, spotkał się z falą krytyki. Z uwag, które wpłynęły do Rządowego Centrum Legislacji, wynika, że najwięcej problemów budzi brak czasu na wprowadzenie zmian, duże koszty dla pracodawców i pracowników, wysokie koszty dla TFI, a przede wszystkim podwójna rola Polskiego Funduszu Rozwoju, który zarówno ma zarządzać swoim PPK, jak i ogarniać całość, oraz konstrukcja programu, która nie rozwiąże kluczowej bolączki systemu, jakim będą głodowe emerytury dla najuboższych.

Mimo krytyki PPK mają zostać wprowadzone. Jak deklaruje minister finansów Teresa Czerwińska, ministerstwo pozostaje zdeterminowane, żeby wprowadzić projekt.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.