Finanse

GPW szykuje program wsparcia pokrycia analitycznego

W Bukowinie Tatrzańskiej oprócz ogólnych dyskusji padają także ważne deklaracje. GPW zapowiedziała m.in. uruchomienia programu wsparcia pokrycia analitycznego.
Foto: Fotorzepa, Przemysław Tychmanowicz

Mówiła o nim Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, podczas panelu poświęconego inicjatywom strategicznym giełdy, który prowadzony był przez redaktora naczelnego „Parkietu" Andrzeja Steca.

– Przygotowaliśmy program, który ma zwiększyć pokrycie analityczne szczególnie w obszarze średnich i małych spółek. W wersji pilotażowej ma on objąć 40 spółek – zapowiedziała Olszewska. Szczegółów na razie jednak nie zdradziła. Te mają być znane pod koniec I kwartału. Przedstawiciele domów maklerskich nie ukrywali jednak, że pomysł ten jest krokiem w dobrą stronę.

- Inicjatywa zwiększająca pokrycie analityczne jest świetna. Pytanie co z innymi inicjatywami giełdy? W jaki sposób mają one zwiększyć atrakcyjność rynku? – mówił Tomasz Bardziłowski, dyrektor zarządzający w Ipopema Securities.

W podobnym tonie wypowiadała się Agnieszka Rostkowska, wiceprezes DM Banku Handlowego. - Program zwiększający pokrycie analityczne czy też program dotyczący inwestycji w technologię są oczywiście krokiem w dobrą stronę, ale nie okażą się panaceum. Bardzo kibicujemy pokrywaniu mniejszych spółek. Liczymy, że program spotka się z zainteresowaniem samych spółek – mówiła Rostkowska.

- Jest to bardzo ciekawa inicjatywa. Problem pokrycia średnich i małych spółek jest znany od daw-na. Program wsparcia analitycznego na pewno przysłuży się rynkowi –stwierdził Jarosław Dominika, prezes SII.

Pozostałe pomysły GPW, w tym m.in. kwestia uruchomienia rynku rolnego, wzbudzają już większe emocje.

- Musimy się zastanowić czy handel odpadami czy pszenicą powinien być misją giełdy. Niewykluczone, że ze względów regulacyjnych, rynek towarowy będzie przeżywał jeszcze cięższe chwile. Patrzmy do przodu, a nie koniecznie na boki. Okazjami są chociażby PPK czy też działalność PFR Ventures. Za chwilę będziemy mieli falę IPO spółek technologicznych. To jest szansa dla giełdy i domów maklerskich. Warto także się zastanowić co zrobić, aby znowu obudzić rynek NewConnect – mówił Bardziłowski.

- Dziś giełdy poddane są dużej presji konkurencyjnej, stąd też widoczny jest trend dywersyfikacji biznesu. My chcemy zaproponować rozwiązania dla domów maklerskich, które szukają nowych okazji, być może także na rynku towarowym. Jeśli domy maklerskie mają problemy z podstawowym biznesem, to może to jest opcja – ripostowała Olszewska.

Oczywiście w kolejnych dyskusjach pojawia się także temat PPK. Nie zabrakło go i tym razem.

- Rynkowi potrzeba jest płynność. PPK na pewno może w tym zakresie pomóc. Wszystkie inicjatywy GPW czy SRRK adresują w wielu miejscach problem płynności chociażby w postaci pożyczek papierów wartościowych. Jesteśmy rynkiem rozwiniętym, a szlachectwo zobowiązuje – mówił Marcin Adamczyk, prezes PZU TFI.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.