REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Strategia rozwoju rynku kapitałowego: Nici z wielkich zachęt podatkowych

Temat podatku od zysków kapitałowych od lat budzi wielkie emocje na rynku. Izba Domów Maklerskich od dłuższego czasu apeluje, aby podatek ten został zmniejszony, a nawet całkowicie zniesiony.
Foto: Adobestock

Zdaniem brokerów pomogłoby to w transferze pieniędzy z banków na rynek kapitałowy. Przez wiele lat apele branży trafiały jednak w pustkę. Wydawało się, że zmieni się to przy okazji tworzenia strategii rozwoju rynku kapitałowego. Faktycznie, w rządowym dokumencie pojawił się temat zachęt podatkowych dla inwestorów, ale propozycje Ministerstwa Finansów nijak mają się do oczekiwań rynkowych. Zachęty podatkowe w SRRK są bowiem symboliczne.

Strategia proponuje m.in. kompensację zysków i strat kapitałowych dla jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i innych papierów wartościowych. Możliwe jednak, że opcja ta nie będzie dostępna dla wszystkich klas aktywów. Jak bowiem można przeczytać w SRRK, „należy rozważyć, czy dochody i straty z inwestycji obarczonych wysokim ryzykiem nie powinny być rozliczane tylko w ramach tej grupy inwestycji (bez łączenia z dochodami i stratami z inwestycji w produkty zaliczone do grupy mniej ryzykownych). Ponadto można rozważyć wprowadzenie limitu rozliczania strat, na przykład na okres pięciu lat" – postulują autorzy dokumentu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA