Finanse

PPK i awanse nie pomogą GPW tak, jak oczekujemy

Inwestorzy zacierają ręce, bo w tym roku ruszy nowy rządowy projekt łączący rynek kapitałowy z oszczędzaniem na emeryturę. Analitycy studzą jednak optymizm.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Szacunki dotyczące potencjalnych strumieni pieniężnych, które w wyniku wprowadzenia tytułowego programu mogą popłynąć na polski rynek kapitałowy, są na pierwszy rzut oka obiecujące. Resort finansów zakłada, że 75 proc. osób pozostanie w PPK (8,6 mln uczestników), co oznacza, że mogą zasilić program kwotą od 15 mld zł rocznie (przy założeniu stawki 3,5 proc. od pensji) do nawet 44 mld zł (stawka 8 proc.). Przy czym w 2019 r., z uwagi na rozruch całego projektu, będzie to kwota mniejsza – od 6 do 12 mld zł. Na rynek akcji nie trafi jednak z tej puli tak dużo pieniędzy, jak się spodziewamy. Tak przynajmniej wynika z szacunków Wood & Company.

PPK potrzebują rozruchu

Zgodnie z ustawą o PPK to, ile pieniędzy z puli danego pracownika będzie trafiać do ryzykownych aktywów (akcje), a ile do bezpiecznych (obligacje) będzie zależeć od jego wieku. Dlatego też odsetek środków z PPK, które popłyną na giełdowy parkiet, będzie się wahać od 15 do 80 proc. Do tego pamiętajmy, że z środków przeznaczonych na akcje do 80 proc. zasili polski rynek, a przynajmniej 20 proc. rynki zagraniczne. Analitycy Wood & Company przyjęli na tej podstawie założenie, że średnio na akcje będzie przeznaczane 30 proc. środków zgromadzonych w PPK. Skoro w 2019 r. ma się w nich znaleźć od 6 do 12 mld zł, to na akcje przeznaczone może być od 1,8 do 3,6 mld zł, z czego na polskie akcje odpowiednio 1,4–2,9 mld zł. Odnosząc te kwoty do całkowitej wartości obrotów na rynku akcji GPW w 2018 r. (204 mld zł), mamy możliwy zastrzyk kapitału w 2019 r. sięgający od 0,7 do 1,4 proc. wartości całorocznych obrotów. W kolejnych latach, gdy program będzie działał już w pełni, odsetki te są szacowane od 1,7 do 3,6 proc. – Dlatego uważamy, że w dłuższej perspektywie czasowej, wraz ze wzrostem środków zgromadzonych w PPK, będą one ważnym czynnikiem wspierającym polski rynek akcji. W krótszym horyzoncie to wsparcie będzie niewielkie – konkludują analitycy Wood & Company.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.