Energetyka

Słońce mniej atrakcyjne, ale nadal zyskowne

Nowy system rozliczeń dla nowych prosumentów nie będzie aż tak atrakcyjny jak obecnie.
Foto: Adobestock

Od 1 kwietnia 2022 r. będą nowe zasady rozliczeń domowej fotowoltaiki. Jej montaż może być nadal opłacalny pod warunkiem doboru instalacji o odpowiedniej mocy. Eksperci przyznają, że przyrost nowych mocy będzie mniejszy, ale wciąż będą chętni na montaż. Prosument przy nowych zasadach rozliczeń będzie mógł osiągać ok. 50–60 proc. oszczędności wynikających z rachunku za energię w porównaniu z tym, który nie posiada instalacji.

Ofiara własnego sukcesu

Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza dla przyszłych prosumentów nowy system rozliczeń, zgodnie z którym będą oni sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej przez giełdę cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy po cenach rynkowych. Korzystny system rozliczeń, dopłaty do instalacji w wysokości do 5 tys. zł oraz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej pozwoliły na wzrost liczby prosumentów, a więc użytkowników domowej PV, do 700 tys. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na początku przyszłego roku może to być już milion, a budynków jednorodzinnych w Polsce jest ok. 5 mln. W sieciach dystrybucyjnych, do których podpinamy instalacje, powoli zaczyna brakować miejsca. – Jeśli nie wprowadzilibyśmy zmian, to do wyłączeń instalacji w efekcie ich przepełnienia w systemie mogłoby dojść już w przyszłym roku – mówi wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.