Energetyka

Rośnie zainteresowanie finansowaniem OZE

– Zainteresowanie międzynarodowych funduszy fotowoltaiką w Polsce jest ogromne. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki: wysoka jakość projektów i odpowiednio duży rozmiar inwestycji. Im większy projekt, tym łatwiej jest zainteresować nim zagraniczne instytucje finansowe – podkreśla Tomasz Sęk, współzałożyciel i członek zarządu R.Power.
Foto: Adobestock

Firma ta podpisała właśnie z Santander Bank Polska i mBankiem największą jak dotąd w Polsce umowę finansowania projektów słonecznych. Umowa o wartości 350 mln zł (79 mln euro) dotyczy finansowania budowy 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MW, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE. – Pozyskaliśmy fundusze w samym środku pandemii, przy dużej niepewności na rynkach. To pokazuje, jak silny jest w Polsce trend rosnących inwestycji w odnawialne źródła energii. Udało nam się także porozumieć z funduszem, który odkupi od nas instalacje po ich wybudowaniu – zaznacza Sęk.

Banki z uwagą przyglądają się tego typu inwestycjom. Swój udział w finansowaniu projektów OZE zwiększa mBank. Już w 2018 r. zdecydował się przeznaczyć na ten cel 500 mln zł. Latem 2019 r. podjął decyzję o zwiększeniu tej puli o 100 proc., do 1 mld złotych. Natomiast w marcu tego roku ponownie zwiększył limit finansowania – do rekordowych 2 mld zł. Także w przypadku Santandera to kolejna transakcja związana z rozwojem zielonych instalacji. – W zeszłym roku podpisaliśmy pierwszą w Polsce umowę kredytową ESG-linked (opartą na ocenie zaangażowania kredytobiorcy w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu – przyp. red.), a dziś realizujemy największą transakcję finansowania elektrowni fotowoltaicznych, która pozwoli na rozwój rynku energii odnawialnej w Polsce – stwierdził Juan de Porras, wiceprezes Santander Bank Polska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.