Chemia

Selena FM poszerza ofertę i inwestuje

Pandemia cały czas ma negatywny wpływ na branżę. Będzie odczuwalna również w kolejnych latach. Mimo to grupa nie rezygnuje z zaplanowanych inwestycji, a nawet rozgląda się za przejęciami.

Krzysztof Domarecki, prezes Seleny FM, uważa, że pandemia będzie odczuwalna w branży także w kolejnych latach.

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Według zarządu Selena FM pandemia wymusiła zmiany w zachowaniach konsumentów, w tym w biznesie, w którym działa grupa, czyli na rynku produkcji i dystrybucji wyrobów chemii budowlanej. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy Polacy na niespotykaną dotąd w historii skalę zaczęli wykorzystywać internet. Zaobserwowaliśmy, że konsumpcja mediów rośnie we wszystkich krajach wraz z rozwojem pandemii i coraz większą liczbą osób pozostających w domach – mówi Krzysztof Domarecki, prezes Selena FM.

Aby sprostać oczekiwaniom klientów, firma przeniosła znaczną część działań marketingowych do świata wirtualnego. Co więcej istotnie wzrosła skala remontów przeprowadzanych przez gospodarstwa domowe. Klienci indywidualni coraz chętniej sięgają zwłaszcza po produkty łatwe i szybkie w użyciu. W tym zakresie również Selena FM przygotowała specjalną ofertę.

Możliwe przejęcia

Foto: GG Parkiet

Pomimo pandemii firma nie ogranicza wydatków na rozwój. – Inwestujemy zgodnie z zaplanowanym budżetem na ten rok. Grupa Selena w I półroczu przeznaczyła na inwestycje 14,3 mln zł – informuje Domarecki. Podobnie jak rok wcześniej, w większości posiadanych zakładów produkcyjnych, realizowane są projekty rozwojowe, głównie o charakterze modernizacyjnym. Jednym z kluczowych przedsięwzięć jest przeprowadzany w ramach programów badawczych Unii Europejskiej projekt o nazwie Biomotive. Jego celem jest przygotowanie gruntu pod produkcję i sprzedaż komponentów opartych na surowcach bioodtwarzalnych, pochodzących z roślin nieużytkowych.

Selena FM stale obserwuje również rynek pod kątem możliwości przeprowadzenia kolejnych przejęć. – Dział M&A monitoruje bieżące okazje. Zgodnie z założoną strategią obecnie skupiamy się na umacnianiu naszej pozycji w krajach, w których już jesteśmy obecni, głównie są to rynki Europy Zachodniej – twierdzi Domarecki.

Światowy kryzys

Z ostatnich danych wynika, że w I półroczu grupa zwiększyła czysty zarobek o połowę, do 31,3 mln zł, mimo że w tym czasie jej przychody spadły o 2,4 proc. – Mimo chwilowych spadków popytu spowodowanych ograniczeniem zamówień na materiały budowlane, kontynuujemy działalność bez większych zmian i nie odnotowaliśmy do tej pory zakłóceń w dostawach surowców i materiałów produkcyjnych. Niska cena surowców na światowych rynkach, wzrost udziału w sprzedaży produktów innowacyjnych oraz rozwój sprzedaży i dystrybucji w poszczególnych krajach zdecydowały o wynikach finansowych firmy – mówi prezes Seleny FM.

Zarząd zauważa, że w III kwartale następowało powolne odmrażanie gospodarki, zarówno jeśli chodzi o realizowane dostawy, jak i zgłaszany popyt. Mimo to światowa gospodarka nadal przeżywa kryzys. Według spółki wpływ pandemii na szeroko rozumianą branżę budowlaną będzie odczuwalny również w kolejnych latach, w tym zwłaszcza w 2021 i 2022 r. Jednocześnie w trakcie zamrożenia gospodarek niezwykle istotne okazało się wsparcie rządów. Grupa Selena FM skorzystała z państwowej pomocy w ośmiu krajach, w tym również z tarczy antykryzysowej w Polsce.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.