REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Ergis: Grupa liczy na poprawę rentowności

Ergis, największy w regionie przetwórca tworzyw sztucznych, zanotował na początku roku spadek zysków, i to pomimo wzrostu przychodów.
Foto: materiały prasowe

Czysty zarobek wyniósł niespełna 4 mln zł i był o jedną czwartą niższy niż rok wcześniej. Firma wyjaśnia, że jej wyniki nadal były obciążone problemami związanymi z osiągnięciem pełnych mocy produkcyjnych na nowej linii do wytwarzania folii i laminatów PET w Berlinie. W rezultacie do dziś nie dokonano jej kontraktowego odbioru. Jednocześnie w I kwartale ceny surowców – z wyjątkiem płatków PET – pozostawały na nieco niższym poziomie niż rok wcześniej. Poza tym zmniejszenie się różnicy między cenami nowego surowca PET (produkowanego z ropy) a cenami płatków pochodzących z recyklingu, które grupa stosuje w produkcji, obniżyło jej przewagę konkurencyjną na rynku. Negatywny wpływ na zyski miał też wzrost kosztów ogólnych i sprzedaży oraz odpisy aktualizacyjne.

Według zarządu kolejne okresy mogą przynieść grupie poprawę wyników, w tym rentowności. – Liczymy, że zauważalny w II kwartale wzrost cen surowców ropopochodnych nie zahamuje obserwowanego w I kwartale wzrostu marży. Jednym z warunków poprawy wyników finansowych jest ustabilizowanie ponoszonych przez grupę kosztów pracy i energii, co w przypadku dalszego wzrostu kosztów spowoduje konieczność dalszego wzrostu produktywności – twierdzi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA