Byki i Niedźwiedzie

Byki i niedźwiedzie: kandydaci do statuetki w kategorii spółka roku z rynku NewConnect

W zeszłym roku na NewConnect obserwowaliśmy imponującą hossę. Główny wskaźnik tego rynku, NCIndex, zyskał rekordowe 108,9 proc. Ten wzrost to w dużej mierze skutek zainteresowania inwestorów spółkami z sektora inwestycyjnego, biotechnologii i z branży gier.
Foto: parkiet.com

Wśród nominowanych do nagrody „Parkietu" mamy trzech kandydatów (prezentujemy ich według kolejności alfabetycznej). Laureata poznamy na gali, która odbędzie się 24 marca.

Biotechnologiczna BioMaxima, której prezesem jest Łukasz Urban, to ewidentnie beneficjent pandemii. Skonsolidowane przychody spółki za 2020 r. sięgnęły 63 mln zł wobec 30,5 mln zł rok wcześniej. Znacząco poprawiły się też wyniki – na każdym poziomie. Spółka sprzedaje testy do wykrywania SARS-CoV-2, ale bardzo dobrze radzą sobie też jej pozostałe produkty. Żeby nadążyć za popytem firma musi zwiększyć mocne produkcyjne, dlatego wybuduje nowy zakład. Rozwój ma odzwierciedlenie w kapitalizacji: w 2020 r. urosła o prawie 700 proc. W planach jest przeprowadzka na rynek główny GPW.

Więcej o naszych nagrodach Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: parkiet.com/byki-i-niedzwiedzie

Ubiegły rok do bardzo udanych może zaliczyć też największy w Polsce diler złota inwestycyjnego Mennica Skarbowa, której prezesem jest Jarosław Żołędowski. Spółka wykorzystała ogromny popyt na królewski metal i wypracowała historyczne wyniki. Jej przychody w 2020 r. wyniosły 529,7 mln zł wobec 233 mln zł rok wcześniej, a zysk netto wzrósł z 3,5 mln zł do 18,2 mln zł. Łącznie sprzedała 2,1 tony złota. Za świetnymi wynikami podążał również kurs akcji. Notowania w ubiegłym roku wzrosły o niemal 850 proc.

Również dla studia One More Level, zarządzanego przez Szymon Bryłę, zeszły rok był bardzo ważny, bo na rynek trafiła kluczowa gra tej spółki: „Ghostrunner". Wspięła się na szczyt listy bestsellerów Steam i zebrała świetne recenzje. Szacunkowe przychody ze sprzedaży „Ghostrunnera" przekroczyły w dniu premiery 2,5 mln euro, co oznacza pokrycie ze sporą nawiązką kosztów poniesionych na produkcję gry. Jej sukces przełożył się na notowania akcji: na początku zeszłego roku za walor płacono niespełna 1,3 zł, a na koniec grudnia ponad 10 zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.