Budownictwo

Rynek inwestycji kolejowych cierpi przez brak stabilności

Kolejowe projekty infrastrukturalne jak żadne inne są uzależnione od funduszy unijnych. Branża od dawna działa w skrajnych warunkach i lata tłuste są tak samo pełne wyzwań, jak te chude.

Na papierze perspektywy rynku inwestycji kolejowych wyglądają imponująco. Gorzej z płynną realizacją zamierzeń.

Foto: ZUE

Mijający rok początkowo był bardzo udany pod względem notowań dla spółek budowlanych skoncentrowanych na trasach kolejowych: kursy Trakcji, ZUE i Torpolu rosły znacznie szybciej niż indeks WIG-budownictwo, ale też szybko przyszła zdecydowana korekta. Minorowe nastroje giełdowych graczy nie powinny dziwić – rynek inwestycji kolejowych jak żaden inny jest uzależniony od finansowania z funduszy unijnych. Spółki co prawda zebrały portfele zapewniające im ciągłość działania, ale posucha w ogłaszaniu nowych przetargów niepokojąco się przedłuża. Jak przyszłość widzą eksperci?

Trzeba czekać na pieniądze...

– Wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rynku kolejowym może być w najbliższych latach bardzo trudna – ocenia Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. – Firmy wykonawcze koncentrują się obecnie na ukończeniu projektów w ramach obecnego Krajowego Programu Kolejowego, który idzie w stosunkowo dobrym tempie, ale od kilku kwartałów sygnalizują totalny zastój w przetargach kolejowych w ramach nowych programów rządowych. Zamawiający ma prawo czuć się zaskoczony perturbacjami w kwestii przyznania Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, ale jednocześnie zupełnie nie przygotował się na taki scenariusz i przez cały czas zapewniał o kontroli nad sytuacją. Od przystąpienia Polski do UE żaden z rządów nie pokusił się o wypracowanie mechanizmu wyrównującego fluktuację finansowania projektów kolejowych ze środków unijnych, tym bardziej że identyczny dołek inwestycyjny mocno poobijał już spółki kolejowe w latach 2014–2016 – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.